Yemen Ensarullah'tan Yemen'deki krizin çözümü için 'müzakerelere hazırız' mesajıID:77585
Yayınlanma:
20 Tem 21

Yemen'de Diktatör rejimine karşı örgütlenen halk direnişi Husi hareketi, ülkedeki krizin çözümü için ciddi ve dürüst barış görüşmelerine hazır olduklarını açıkladı.

Husilerin Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Mehdi el-Meşat'ın Kurban Bayramı münasebetiyle yaptığı açıklama, Husilere ait SABA ajansında yayımlandı.

Meşat, adaletli, kapsamlı ve sürdürülebilir bir barışın yanı sıra kuşatmanın kaldırılması, saldırıların durdurulması, işgalin sona ermesi, savaşın etkilerinin iyileştirilmesi temelinde ciddi müzakerelerin başlatılması konusunda kararlı ve istekli olduklarını vurguladı.

Kuşatma ve açlığın savaş ve müzakere silahı olarak kullanılmasına tepki gösteren Meşat, bunun bir savaş suçu olduğunu belirtti.

"Yemen halkının üzerindeki kuşatmanın kaldırılması başta olmak üzere pratik ve gerçekçi göstergeler ortaya çıkar çıkmaz ciddi ve dürüst barış görüşmelerine hazırız" ifadelerini kullanan Meşat, Yemenliler için güven inşa etmenin ve barış çarkını ilerletmenin anahtarı olarak yasal ve insani asgari hakların dışında imkansız şartlar sunmadıklarını savundu.

Kukla hükümetin düşman güçleri Suudi Arabistan ve koalisyon güçleri ise barışa kulak tıkıyorlar. Ensarullah hareketinin defalarca barış çağrılarına karşın Yemen karşıtı güçler her defasında çeşitli bahaneler sığınıyor.

Ensarullah'ın son barış çağrısına karşın kukla hükümeti ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Husileri 'barışı sağlama konusunda ciddi olmamakla ve Marib ilinde çeşitli cephelerde askeri tırmanışı sürdürmekle' suçluyor.

Öte yandan Yemen düşmanları saflarını sıklaştırmaya devam ederek, ABD ve Siyonist İsrail ile sürekli temas halinde oldukları belirtiliyor.