Fikir ve Analiz Siyonistlerin Ahvaz Oyunu TutmadıID:77614
Yayınlanma:
20 Tem 21

İran'ın Ahvaz şehrindeki protestolara uluslararası destek yok, Siyonist bağlantılı aktivistler destek çağrısında bulundu.

İran'da Ahvaz şehrinde Arap azınlığının protestoları beşinci gününe ulaştığında ve en az üç protestocunun da hayatının kaybettiği iddiasına rağmen uluslararası toplumun tepkisi çok sınırlı kaldı.

Bölgenin tarımını ve yaşam biçimini tahrip eden kuraklık nedeniyle Huzistan eyaletinde protestolar patlak verdi. Ancak, Ahvaz'daki (PADMAZ) Vatansever Arap Demokratik Hareketi’nin sözcüsü Abdulrahman El-Heidari'ye göre, su var olan sorunların sadece bir tetikleyiciydi.

“Geri dönüp baktığımızda suyun bir tetikleyici olduğunu anlamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ana konu bu politikaların insanları yerinden etmesi ve rejim insanlara baskı odaklı…”

Heidari ile İsrail Siyonist medyası The Jerusalem Post bir söyleşi yaptı. Post ile yapılan bir başka bir röportajda, El-Ahwaz Liberal Partisi Başkanı Hamid Mtasher, Ahvaz'ın karşılaştığı şikayetleri özetledi ve Heidari'nin duygularını yineledi.

Mtaster, “Su sıfır noktasına kadar yağmalandı ve İran'ın Ahvaz sularını Pers şehirlerine transfer etmesinden sonra hayvancılık, kuş ve balıkların ölümüne neden oldu. Rejim ayrıca bölgeyi zorla yerinden etme, demografik yapının manipülasyonu ve demografik değişim politikası ile yağmalıyor.” iddiasında bulundu.

Ahwazi İnsan Hakları Örgütü,”binlerce çocuğumuz kanser, akciğer, astım ve solunum hastalıklarından muzdarip olduktan sonra öldü" dedi.

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada paylaşılan videolar sokaklarda çok sayıda göstericiyi gösteriyor, polis ve askerler gösterileri kontrol ederek, göstericileri sakin olmaya davet ediyor. Videoların orijinalliği şu anda doğrulanamıyor (!), ancak yine de öfkeye yol açtı. 

Öfkeye rağmen, uluslararası toplumun tepkisi sınırlıydı. Harekete destek vermeye çalışmak için Heidari, Londra'daki Ahwazi topluluğuyla 10 Downing Street dışında bir protestoya katıldı. Heidari, uluslararası toplumun tepkisini eleştirdi: "mesajlaşmanın ötesine geçmedi. Gerçek bir eylemde de bulunmadılar.”

Protestolar, ABD Başkanı Joe Biden'in yönetiminin, Avrupalı müttefikleri tarafından geniş çapta desteklenen bir hareket olan 2015 nükleer anlaşmasına geri dönmek için İran ile müzakereleri yeniden başlatmaya çalışmasıyla aynı döneme geldi.

Heidari, ”ABD hükümeti İran Hükümeti ile bir anlaşma yapmak istiyor" dedi. 

“Ancak bu anlaşmanın rejime insanları daha derinden bastırmak ve planını uygulamak için başka bir fırsat vereceğini görüyoruz. İnsan hakları konusunun da tartışmaya dahil edilmesi gerektiğine inanıyorum.”

Cuma günü Dışişleri Bakanlığı basın açıklamasında, Müdür Yardımcısı sözcüsü Jalina Porter “kesinlikle İran sıkıntısı raporları gördük ve protestolar sonucu gösteriyor.” dedi. Protestolar hakkında bir gazetecinin sorusuna da cevap verdi: “barışçıl toplanma özgürlüğü, ifade özgürlüğü gibi evrensel haklar için ve İran halkını desteklemek için İran hükümetini teşvik etmeye devam ediyoruz.”

Ancak, ABD konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Arap dünyasındaki diğer ülkeler de benzer şekilde sessiz kaldılar, Akhbar Al-Aan ve Al-Jarida gibi Körfez haber yayınlarıyla ilgili sınırlı medyada bazı raporlar var, ancak hükümetler tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Mtasher ayrıca, Ahwazi halkının korunması çağrısında bulunan konuya sınırlı uluslararası bir açıklamayı da kınadı.

“Tüm dünyayı, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail'i ve savunmasız Ahwazi halkını terörist (!) Devrim Muhafızlarının acımasızlığından koruması gereken Başkan Joe Biden (!) ve Naftali Bennett'i (!) çağrıda bulunuyorum. Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail liderliğindeki halklara ve özgür ülkelere, halkımı işgal altındaki Ahwaz'dan çıkarmaya ve Ahwazi meselesini Birleşmiş Milletler masasına getirmeye çağırıyorum.”(The Jarusalem Post-İsrailpost)