ABD Trump'ın yakın arkadaşı tutuklandıID:77635
Yayınlanma:
21 Tem 21

Trump'ın yakın bir arkadaşı, eski ABD başkanının dış politikasını yasa dışı olarak etkilemeye çalışmak suçlamasıyla Salı günü tutuklandı.

Fars Haber Ajansı International Group'a göre, ABD Adalet Bakanlığı Salı sabahı, bir borsa yatırımcısı ve eski Başkan Donald Trump'ın yakın arkadaşı olan "Thomas Barak"ı Los Angeles'ta Trump adına yasa dışı baskı yapmakla ve federal suçlamalarla ilgili BAE'de tutuklandı.

Barak Nisan 2016-2018 yıllarında Trump’ın dış politika kampanyasına etkisinden dolayı kendi ve BAE’nin çıkarlarını ABD dış siyasetine tavsiye ettiği iddia ediliyor.

Bu dönemde Barak'ın ABD yetkililerine Ortadoğu politikası hakkında gayri resmi tavsiyelerde bulunduğu ve ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi de dahil olmak üzere ABD hükümetinde kilit bir konum elde etmeye çalıştığı iddia ediliyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Barak ve biri BAE vatandaşı olan diğer iki sanığın BAE yetkililerinin önderliğinde 2016 seçimlerini etkilemeye çalıştıklarını söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı, Barak'ın tutuklanmasının, hükümete haber vermeden yabancı bir ülke lehine hareket etmeye çalışanlara bir uyarı olduğunu vurguladı.