Filistin Mossad yeni bir terör saldırı için zemin hazırlıyor; Hedefte Hamas lideri var!ID:77670
Yayınlanma:
22 Tem 21

Siyonist rejim İsrail İç İstihbarat Servisi (Şin-Bet) askeri birimleri Hamas Hareketi Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar’ın kişiliğini yeniden değerlendiriyor.

Tel Aviv'deki medya kaynakları tarafından verilen bilgilere göre Sinvar ‘gözlerini nüfusun yaşam koşullarını iyileştirmeye dikmiş gerçekçi bir lider’ olarak değerlendirilirken kendisinin Gazze’deki yaşanan son savaştan bu yana Filistin İslami Direniş Hareketi/Hamas’ın askeri kanadıyla yakınlaşan, aşırılık yanlısı bir aktöre haline geldiği vurgulandı.

İşgalci rejim İsrail merkezli Haaretz gazetesi haberinde, ruh sağlığı, beden dili ve konuşma analizi uzmanlarının yanı sıra ordu ve Şin Bet yetkililerinin katıldığı, Sinvar'ın ciddi bir değişim geçirdiğini gösteren bir çalışma hazırlandığını aktardı. Çalışmada Sinvar’ın son savaşın ardından politikasında değişiklikler gözlemlendiği, bu değişimin kendisini İsrail için tehlikeli bir figür haline getirdiği ve bu nedenle Gazze'de Hamas'la anlaşmaya devam etme konusunda kararlar alınması gerektiği kaydedildi.
 
İsrail’in yeni değerlendirmesi

 “Sinvar'ın son aylardaki davranışı, alışılageldiğimizden farklı. Pragmatik değil, aceleci kararlar alıyor. Artık uzlaşmaya bağlı kalmıyor ve kısmen alçakgönüllülüğü terk ediyor. Kararlarını önceden tahmin etmek kolay değil. Savunma Kuvvetleri için birkaç gün öncesine kadar Muhammed ed-Dayf, Yahya Sinvar'a kıyasla en tehlikeli figürdü. Ancak bugün mesele artık net değil.”

Bir güvenlik kaynağının açıklaması

 “Ateşkesin yürürlüğe girdiği günün sabahı İsrail'de Sinvar'ın davranışında farklı bir şeyler olduğu fark edildi. Gazze sokaklarında bölge halkıyla tokalaşması şu düşünceyi tetikledi: Sinvar’ın sokaklarda yürümesi, halkla el sıkışması, aşiretlerle toplantı düzenlemesi ve kendisine yakınlaşılmasına, fotoğraflarının asılmasına ve daha öncekinin aksine bir tür hayranlık havası göstermelerine izin verme şekli dikkat çekici. Bu durum kendisini manevi bir figüre dönüştürmeye, kendisiyle ilgili efsaneler yaratmaya çalıştığını gösteriyor. Sinvar, Allah onu Müslümanlar ve Kudüs için savaşmak üzere seçmiş gibi konuşuyor.” 

Siyonist rejimin gazetesi Haaretz’e göre İsrail güvenlik kurumu, Sinvar'da meydana gelen bu değişikliğin son askeri operasyondan iki ay önce meydana geldiği ve bu nedenle en azından doğrudan İsrail ile bağlantılı olmadığı görüşünde.

Siyonist rejim İsrail’de yapılan tahminlere göre Sinvar’daki bu değişiklik, kendisini aniden inatçı bir rakiple, yani İsrail güvenliği tarafından aşırılık yanlısı olarak tanımlanan ve Hamas'ın kurucularından olan Nizar Avadallah ile karşı karşıya bırakan hareketin liderlik seçimleriyle ilişkili. Avadallah seçimlerde neredeyse Hamas’ın lideri olacaktı. Ancak Sinvar dördüncü turda zaferi kendi lehine sonuçlandırdı. İsrailli bir güvenlik yetkilisi söz konusu duruma ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Sinvar, çözümle (sakinlik) ilerleyerek seçtiği bedeli ödeyeceğini anladı ve yöneltilen eleştirilerin askeri seçenekten vazgeçmiş biri olarak sunulan Katar parası ve mali yardım seçeneğine gittiği için kendisine yöneltildiğini anladı.” 

İsrail raporları

 “Sinvar, Hamas'ın askeri koluna katılmaya karar vererek bilinçli olarak İsrail ile savaşa girdi. Böylece Gazze halkı ve gençliği arasında daha fazla destek kazanmaya çalıştı. Yaşanan son çatışmanın sona erme şekli, Sinvar'ın geleceğini farklı şekilde şekillendirmesine neden oldu. Sinvar, dünyadaki Araplara liderlik etmek için seçildiğine inanan birinin özelliklerini göstermeye başladı.”

İsrailli güvenlik kaynağının açıklaması

Şark’ul Avsat’ın verdiği habere göre; “Sinvar, Mısır'daki topluma her şeyin sadece kendisinin onayından geçtiğini ve kendisinin de tıpkı onlar gibi uluslararası öneme sahip bir lider olduğunu anlatmaya çalıştı. Tüm bunlar Sinvar’ın kararları önceden tahmin edilemeyen istikrarsız bir lider haline geldiğini gösteriyor. Bu da İsrail'in gelecekteki adımları incelemesini gerektiriyor. Sinvar’ın davranış şekli, uzlaşma konusunda arabulucularla oturabilecek kişinin kendisi olmasına izin vermemizi ya da çok fazla silaha sahip olmaya ve bizi tehdit etmeye devam etmesine tolerans gösterebileceğimiz bir figür olup olmadığına karar vermemizi gerektiriyor.”