Batı Asya Taliban’dan silah bırakma şartıID:77737
Yayınlanma:
23 Tem 21

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, Afganistan’da iktidar tekeli peşinde olmadıklarını belirterek, silah bırakmak için öngördükleri şartı açıkladı.

Associeted Press haber ajansına demeç veren Taliban’ın Katar’daki müzakere heyeti üyesi Suheyl Şahin, Eşref Gani cumhurbaşkanlığından çekilmedikçe ve müzakereler yoluyla yeni bir hükümet kurulmadıkça Afganistan’da barışın sağlanamayacağını söyledi.

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, Afganistan’da iktidar tekeli peşinde olmadıklarını belirterek tüm taraflarca kabul edilebilir bir hükümetin kurulması halinde silahlarını bırakacaklarını söyledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yi savaş çığırtkanlığı yapmakla suçlayan Suheyl Şahin, Eşref Gani’nin Kurban Bayramının ilk gününde bile Taliban’a saldırmaktan söz ettiğini söyledi.

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin şunları söyledi: “Ben şu konuyu net bir şekilde belirtmek istiyorum: Taliban iktidar tekeline inanmıyor. Çünkü geçmişte Afganistan’da iktidarı tekeline almak isteyen her hükümet başarısız oldu. Biz aynı formülü tekrar etmek istemiyoruz.

Afganistan hükümeti ateşkes istemiyor, onlar Taliban’ın teslim olmasını istiyor. Herhangi bir ateşkes sağlanmadan önce öncelikle yeni hükümet konusunda anlaşmaya varılmalıdır.”

Suheyl Şahin, Taliban’ın kurulmasını istediği yeni hükümete ilişkin şartlarını da şöyle açıkladı:

“Tüm Afganlıların kabul edeceği hükümette kadınlar çalışma, okula gitme ve siyasete katılma iznine sahiptir ama başörtüsü zorunluluğuna uymalıdır. Kadınlar, evden dışarı çıkarken akrabası olan bir erkekle birlikte olmaları şart değildir. Bizim kontrolümüzün altındaki bölgelerde valilerimiz kadınların okullara, üniversitelere, çarşılara eskiden olduğu gibi gitmelerine izin vermiştir.”

Başkent Kabil’i ele geçirmek gibi bir planlarının olmadığını belirten Taliban Sözcüsü Suhel Şahin, “Bölgelerin bizim elimize geçmesi veya askeri güçlerin bizim saflarımıza katılmaları, halkın arabuluculuğu veya müzakerelerle oldu, savaşla veya çatışmalarla değil” dedi ve artık yeni ilçeler ele geçirmeyi bıraktıklarını söyledi.

Taliban’ın sivil toplum kuruluşlarına veya basın mensuplarına yönelik herhangi bir saldırısı olmadığını öne süren Şahin, daha önce sivil toplum kuruluşlarına veya gazetecilere yönelik saldırıların da IŞİD tarafından yapıldığını söyledi ve “Taliban, hatta yabancı gazetecileri ve basın organlarını dahi tehdit etmedi. Onlar da gelecekte kendi işlerini yapabilirler” dedi.