Suriye Amerika, Suriye’deki güçlerini takviye ediyorID:77818
Yayınlanma:
25 Tem 21

Amerika’nın Suriye’nin doğusundaki işgalci varlığını takviye ettiği ve yeni bir üs kurabileceği bildirildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, dün işgalci Amerikan güçlerinin Haseke’nin Şeddadi bölgesindeki üslerini takviye ettiğini belirterek buraya iki askeri helikopterle teçhizat, mühimmat ve lojistik malzemeleri naklettiğini bildirdi.

Haberde işgalci Amerikan güçlerine ait iki askeri helikopterin Şeddadi kentindeki üsse indiği, taşıdığı teçhizat, mühimmat ve lojistik malzemeleri birkaç gün önce ele geçirdikleri el-Kerame okuluna naklettikleri bildirildi.

Çok sayıda Amerikan askerinin de bu helikopterlerle buraya nakledildiğinin belirtildiği haberde işgalci Amerikan askerlerinin el-Cebse gaz ve petrol dairesine ait bir apartmana yerleştirildiği bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi adlı muhalif grup da işgalci Amerikan güçlerine ait askeri zırhlı araçlar taşıyan 75 kamyonluk bir konvoyun, yasadışı el-Velid sınır kapısını kullanarak Irak’tan Suriye topraklarına giriş yaptığını bildirdi.

Askeri konvoyda soğutuculu kamyonların, petrol tankerlerinin askeri araç ve teçhizatın yanı sıra buldozerlerin de bulunduğuna dikkat çekilen haberde Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyonun Suriye’nin kuzeydoğusunda yeni bir üs inşa etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Rusya’nın Arapça yayın kuruluşu Rusya el-Youm de, yaklaşık on gün önce askeri araçlar, teçhizat ve lojistik malzemeleri taşıyan 30 kamyonluk bir konvoyun Amerika’nın Haseke ve Deyr ez-Zor’daki üslerine gittiğini bildirdi.