Bilim ve Teknoloji Amazon kullanıcı verileri ile alakalı büyük bir dava süreci geçirdiID:78114
Yayınlanma:
03 Ağu 21

Amazon, dünyada hızlı bir şekilde yayılıyor. Hatırlayacağınız üzere 2018 yılının sonbahar aylarında Türkiye’de de faaliyet göstermeye başlamıştı. Dünyanın tamamında kullanıcılara e-ticaret hizmeti sunmaya çalışan şirketin başı bu aralar belada.

Avrupa Birliği mahkemeleri bu marka ile ilgili devasa davalara bakıyor.

Dünyada en çok tercih edilen alışveriş sitesi olarak bilinen Amazon kullanıcı verilerini işliyor. Aslına bakacak olursak Facebook başta olmak üzere tüm büyük şirketler kullanıcı verilerini bir şekilde işliyor. Ancak Amazon için bu konuda devasa bir ceza verildi.

Ortaya çıkan son detaylara göre 16 Temmuz 2021 tarihinde Amazon platformu ağır bir ceza aldı. Lüksemburg Veri Koruması Ulusal Komisyonu tarafından alınan bir karar ile birlikte şirket 88,6 milyon dolarlık bir ceza aldı. Açıkçası Amazon tarafından böyle bir ceza beklenmiyordu.

Mahkeme süreci Amazon markasının kullanıcı verilerini işlediği iddiaları nedeniyle başladı. Google, Facebook, Apple ve Microsoft gibi büyük markalar da işin içerisinde. Yani sadece Amazon platformuna yönelik bir ceza durumu yok. Muhtemelen kısa bir süre içerisinde dünyanın en büyük markalarına benzer cezalar gelecek.

Amazon platformu tarafından kullanıcı verilerinin izinsiz kullanılması son derece olumsuz karşılanıyor. Eğer bu para cezasından sonra kullanıcı verileri işlenmeye devam ederse kullanımı yasaklı hale gelebilir.