Ortadoğu Suudi rejimi kadın aktivistlerin mahremiyetine Pegasus yazılımıyla sızıyorID:78131
Yayınlanma:
03 Ağu 21

Arap Yarımadası Çalışma Merkezi, bazı Suudi kadın aktivistlerin cep telefonlarının Suudi rejimi tarafından Pegasus yazılımı kullanılarak hacklendiğini bildirdi.

İSNA haber ajansına göre Pazartesi günü; Arap Yarımadası Araştırma Merkezi yayınladığı bir raporda; Suudi Arabistan'daki bir dizi kadın aktivist, rejimin Pegasus yazılımını kullanarak cep telefonlarını hacklediği ve mahremiyetlerine izinsiz girdiğine dair tanıklıklar ve hikayeler anlattı.

Merkeze göre, Suudi kadın aktivistler, Riyad rejiminin bu şekilde, Suudi rejimi ve cinayetlerine yönelik eleştirileri engellemeye çalışıyor. 

Arap Yarımadası Araştırma Merkezi'nin sonuçları, bu mesajların çoğunun MBS olarak bilinen hesaplardan ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ı desteklediği görünen Suudi hükümet yetkililerinin hesaplarından gönderildiğini gösteriyor.

Terör rejimi İsrailli şirket "NSO" tarafından tasarlanan Pegasus yazılımı, cep telefonu hacklenmesi durumunda kısa mesajlara, fotoğraflara, e-postalara ve telefon görüşmelerine gizlice erişirken, telefon cihazlarının mikrofonunu da gizlice etkinleştiriyor.

Rapora göre, Siyonist casus yazılımı "Pegasus", Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere bazı  ülkelere satıldı ve iki ülke bu casus yazılımı kullanarak 2018 ve 2019 yılları arasında Lübnanlı yetkilileri ve şahsiyetleri hedef aldı.

Medya kaynakları geçtiğimiz günlerde Siyonist casus ajansı Pegasus tarafından hedef alınan Iraklı dini ve siyasi şahsiyetlerin bir listesini yayınladı.