Suriye İsrail rejiminden teröristlere istihbarat desteğiID:78139
Yayınlanma:
03 Ağu 21

Suriye’nin güneyindeki güvenlik sorunlarında Amerika ve İsrail rejiminin aktif bir rolünün olduğu bildirildi.

İran’da yayımlanan Maşrık gazetesi Suriye’nin güneyinde Amerika ve İngiltere’nin istikrarsızlaştırıcı rolüne dair haberinde şu ifadelere yer verdi:

Suriye ordusu ve Direniş Ekseni güçleri 2018 yılı sonlarında Dera ve Kuneytyra’da silahlı grupların işgali altındaki yerlerin yüzde 90’ını temizledi. Terörist gruplar bu ağır yenilginin ardından silah bırakmak zorunda kaldı.

Suriye hükümetinin etkin çabasıyla bir ateşkes anlaşması yapıldı bu anlaşma çerçevesinde terörist gruplar, Dera kenti ve çevresinden Suriye’nin batısındaki İdlib’e nakledildi.

Yapılan anlaşmaya rağmen birkaç terörist grup, o bölge halkından bazı militanlarla birlikte bölgenin ileri gelenlerinin arabuluculuğu sayesinde silah kullanmamaları ve ateşkesi ihlal etmemeleri şartıyla Dera’da kalma izni aldı.

Söz konusu militanlar ve terörist gruplar, İsrail, Arap ve Batı koalisyonunun talimatıyla Suriye ordusuna karşı savaşı durdurmuştu. Çünkü savaşa devam etmeleri halinde yok edileceklerini biliyorlardı.

2019 yılının başlamasıyla yapılan barış ve ateşkes anlaşma doğrultusunda ilerlemedi. Militanlar ve terörist gruplar, Arap, İsrail ve Batı koalisyonunun verdiği sinyalle anlaşmayı çiğneyip Suriye ordusunun kontrol noktalarına saldırmaya, askeri konvoyların geçiş yollarına bubi tuzakları yerleştirmeye başladı. Bu eylemler sebebiyle çok sayıda Suriye askeri hayatını kaybetti.

Suriye ordusu geçen iki yıl içerisinde ateşkesi ihlal eden terörist gruplara sınırlı operasyonlar düzenledi; belirli bir zaman sonra da Dera bölgesindeki teröristleri tamamen ortadan kaldırmak üzere harekat hazırlığı yaptı; ancak Rusların ve bölgenin ileri gelenlerinin arabuluculuğu sebebiyle operasyonlar durduruldu.

Terörist grupların son günlerde Amerika’nın, Siyonist rejimin, İngiltere’nin ve gerici Arap rejimlerinin istihbarat ve lojistik desteği ile başlattığı saldırılar, terörist gruplara müsamahakar davranmanın bir yararı olmadığını gösterdi. Bunun üzerine Suriye ordusu da bölgeye daha fazla güç gönderme kararı aldı ve 4. Tümen birlikleri Dera’ya gönderildi.

Bölgeden ulaşan son haberlere göre geçtiğimiz Perşembe sabahından beri Dera kenti ve kırsalında terörist gruplarla çatışmalar şiddetlendi ve çatışmalar ilin diğer ilçelerine de yayıldı.

Terörist gruplar, Dera’nın doğusunda ve batısında Suriye ordusu mevzilerine yaptıkları saldırılarla Suriye ordusunun Tayyibe, Sayda, Kehil, Batı Meliha ve Muzeyrab kontrol noktalarını ele geçirmeyi başardı.

Bu çatışmalarla eş zamanlı olarak Dera ilinin barış yapılan beldelerindeki fitne şeyhleri, yeni bir maceracılığa soyunup camilerden cihat fetvaları yayımlayarak gençleri güvenlik güçlerine karşı savaşa çağırdı.

Saha kaynaklarının bildirdiğine göre terörist gruplar düzenledikleri baskınlarla 10’dan fazla Suriye askerini öldürüp 15’ini de rehin aldı.

Suriye ordu birlikleri daha fazla kayıp vermemek için barış yapılan bölgelerdeki kontrol noktalarının çoğundan geri çekildi. 4. Tümene bağlı birlikler teröristlerin saldırılarına cevap vermek ve bu bölgelerde güvenliği yeniden sağlamak için büyük ve kapsamlı bir operasyona hazırlanıyor.

Saha kaynaklarının bildirdiğine göre Terörist grupların barış ve ateşkes anlaşmasını ihlalinin şiddetinden dolayı Suriye ordusunun bu bölgedeki operasyonları çok kapsamlı olacak ve bölgedeki teröristler tamamen temizleninceye kadar da operasyonlar sürecek.

İsrail rejiminden teröristlere istihbarat desteği

Suriye ordusunun Dera’daki kapsamlı operasyonları yaklaşırken İsrail rejiminin casus uçakları ve savaş uçakları da işgal altındaki Golan’a sınır bölgelerinde sürekli olarak uçuyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü Suriye ordusu ve silahlı grupların temsilcileri, Rusların arabuluculuğu ve gözetimi ile Beled bölgesindeki stadyumda görüşmeler yaptı; ancak ulaşan haberlere göre görüşmelerden bir sonuç alınamadı.