İran İmam Hamanei'den Cumhurbaşkanı Reisi'ye: Yolsuzlukla durmadan mücadele edinizID:78144
Yayınlanma:
03 Ağu 21

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, seçilmiş cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi için düzenlenen onay töreninde yaptığı konuşmada Reisi'ye hitaben, " Milli mutabakat simgesi olun, halkla samimi şekilde konuşun, yolsuzlukla durmadan mücadele edin." dedi.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'nin katılımıyla yeni cumhurbaşkanı seçilen İbrahim Reisi için düzenlenen cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni gerçekleşti. Ayetullah Hamanei, bu törende bir konuşma yaptı.

12. hükümetinin çalışmalarını takdir eden Ayetullah Hamanei, yeni Cumhurbaşkanı Reisi'ye ve kuracak kabinesine başarılar diledi.

Ülkede birçok kez cumhurbaşkanlığı görevi devir teslim töreni gerçekleştiğine dikkati çeken İslam İnkılabı Rehberi, "Aslında bu görevin mantık çerçevesinde ve sükûnet içinde devredilmesi oldukça önemlidir. Genellikle birçok ülkede görevi devir-teslim süreci kriz çıkarma yoluyla yapılır. Allah'a çok şükür burada sakin ve güvenli bir şekilde yapılıyor. Bu konu ülkenin huzur içinde olduğunu ve aynı zamanda İran halkı ile yetkililerin akılcılığını ve ülkedeki siyasi çeşitliliğin bir göstergesidir." dedi.

Ayetullah Hamanei, İran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair, "Seçimleri boykot etme komplosu, İran karşıtı düşmanlarının siyasi çevrelerinde planlandı ve ülkede bazıları ihmalden, bazıları ise kasten bunu izledi, ancak halkımız bu komploya kararlı bir şekilde karşılık verdi. Halkın seçime katılımı iyiydi ve sahada olduğunu gösterdi." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Cumhurbaşkanı Reisi'nin "halkın hükümeti" sloganını gerçeğe dönüştürmesi gerektiğini belirten Ayetullah Hamanei, "Yeni hükümetin kurulması için elinizi çabuk tutun. Ülkenin koşulları hükümetin kurulmasının ertelenmesini gerektirmez." ifadesini kullandı.

Bugün ülkenin sorunları ve sıkıntılarından söz edildiğine dikkat çeken İslam İnkılabı Rehberi, ancak ülkenin su, petrol, maden, iç piyasa, komşular ve yetenekler alanındaki kapasitesi ve gençlerinin hayret verici hazırlığının sorunların çok ötesinde ve olağanüstü olduğunu vurguladı.

İslam İnkılabı Rehberi, İran düşmanlarının yürüttüğü kara kampanya çalışmalarına değinerek, "Bugün ülke düşmanları kamuoyunu etkilemek için en çok yumuşak savaş ve medya savaşı konusunda aktiftir. Onlar büyük miktarda para harcayıp çok iş yapıyorlar." diye konuştu.

Ülke içinde medya ve propaganda alanındaki bazı zafiyetlere de değinen İslam İnkılabı Rehberi, bu konularda da çok güçlü ve akıllıca davranmak gerektiğini vurguladı.

İran'da eski Yargı Erki Başkanı Seyyid İbrahim Reisi, 18 Haziran'da yapılan 13'üncü Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak ülkenin 8'inci Cumhurbaşkanı olmuştu.

Reisi’nin yemin töreni 5 Ağustos’ta yerli ve yabancı yetkililerin katılımıyla İslami Şura Meclisi'nde düzenlenecek.(Ajanslar)