Yemen Dünya Bankası: Yemenlilerin yüzde 70'i açlık tehlikesiyle karşı karşıyaID:78146
Yayınlanma:
04 Ağu 21

Dünya bankası, Yemen'de gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) 2015'ten bu yana yarı yarıya düştüğünü ve Yemenlilerin yüzde 70'inin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Dünya Bankası'nın internet sitesinde yayımlanan raporda, Yemen'de 2014'ten beri devam eden iç savaşın ülke ekonomisini çökerttiği ve Yemenlileriny sınırı altında olduğu belirtildi.

Raporda, GSYH'nin 2015'ten bu yana yarıya düştüğü ve Yemenlilerin yüzde 70'inin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu aktarıldı.

Yemen'de 7 yıldır devam eden savaş nedeniyle yaklaşık 4 milyon insanın yerinden edildiği kaydedilen raporda, ülkede 12 milyonu çocuk 24 milyon Yemenlinin insani yardıma muhtaç olduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca, ülkenin liman kentleri çevresinde çıkan çatışmalar, ithalatın durma noktasına gelmesi ve 2015'den beri yerel para biriminde yaşanan üç kat değer kaybı nedeniyle gıda fiyatlarının aşırı derecede arttığı bilgisine yer verildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin aralıksız sürdürdüğü saldırılar karşısında Yemen halkı direniyor. ABD-İsrail destekli saldırgan güçlere karşı Yemen halk direniş hareketleri ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Suudi Arabistan destekli kukla yönetimine karşı direnen Ensarullah Halk Hareketi, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Mart 2015'ten beri Yemen halkına ve direniş hareketi Ensarullah'a karşı insanlık dışı her türlü saldırıları gerçekleştiriyor.

BM'ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yüzde 80'i insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.(Ajanslar)