Kitap Allame Tabatabai'nin değerli eseri İstanbul Türkçesine çevrildiID:78352
Yayınlanma:
10 Ağu 21

İran'ın seçkin alimlerinden Allame Tebatebai'nin Resale el-Welaye adlı kitabı Türkiye'deki İran Kültür Ataşeliği tarafından İstanbul Türkçesine çevrildi ve kitap olarak yayınlandı.

İranpess'e göre, kitabın tanıtılmasıyla ilgili merasim bugün   İslami Kültür ve İletişim Kurumu konferansı salonunda yapıldı.

Video konferansta İslami Kültür ve İletişim Teşkilatı Başkanı Ebuzer İbrahimi Türkman, Ankara'daki İran kültür ataşesi Mahmud Sıddıgizade ve kitabı İstanbul Türkçesine çeviren Hasan Kanatlı konuştu.

İslami Kültür ve İletişim Teşkilatı Başkanı İbrahimi Türkman, Allame Tabatabai'nin ahlaki özelliklerine değinerek,  "Bu kitabın en önemli özelliği tasavvuf  ve Kuran arasındaki uyumdur."

Video konferans şeklinde düzenlenen törende, kitabın çevirmeni Hasan Kanatlı da, Allame Tabatabai'nin eserlerinin İran ve Türkiye hükümetlerini birbirine yakınlaştırdığını söyledi. 

İran'ın kültür danışmanı Sıddıgizade de, Allame Tabatabai'nin bilimsel ve mistik konumuna övgüde bulundu ve "Kültürel istişareler diğer ülkelerle entelektüel alışverişlerde önemli bir rol oynuyor" dedi.