Yemen Ensarullah: ABD siyasi çözümü engelliyorID:78397
Yayınlanma:
12 Ağu 21

Yemen Ensarullah Hareketinin Resmi Sözcüsü, ABD'nin Yemen'e müdahalesine atıfta bulunarak, Washington'un Yemen krizine siyasi bir çözüm bulunmasını engellediğini vurguladı.

Yemen Ensarullah Hareketinin Resmi Sözcüsü ve San’a Müzakere Heyetinin Başkanı Muhammed Abdüsselam, ‌çarşamba akşamı ABD'nin Yemen'e müdahalesine değindi.

Ensarullah Hareketi Sözcüsü Twitter hesabından şunları yazdı:

‘ABD'nin askeri saldırılar yoluyla Yemen'e müdahalesi, Yemen’in ulusal egemenliğinin ihlal edilmesine yol açtı.

ABD bu iş için Suudi Arabistan ve BAE'yi de beraberinde getirdi ve Yemen'de el-Kaide ve IŞİD'i harekete geçirmeye çalıştı.

Ekonomik olarak hayatın her alanında felaketlere yol açan ağır bir kuşatma uyguladılar. Siyasi çözümü engelleyen ABD'dir.’

Savaşın başlangıcından bu yana Suudi koalisyonu tarafından kuşatılan Yemen, kıtlık ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasıyla mücadele ediyor.

ABD destekli Arap koalisyonunun başında yer alan Suudi Arabistan, istifa eden devrik Yemen liderini yeniden iktidara geri getirmeye çalıştığını iddia ederek 26 Nisan 2015'ten bu yana Yemen'e yönelik askeri saldırılara ve Yemen'e kara, hava ve deniz kuşatması uygulamaya devam ediyor.

Suudi koalisyonu bu askeri saldırılarda hiçbir hedefine ulaşmadı ve bu saldırıların, binlerce Yemenlinin öldürülmesi ve yaralanması, milyonlarca kişinin yerinden edilmesi, ülkenin altyapısının tahrip edilmesi, kıtlığın, açlığın ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasından başka bir sonucu olmadı.