Batı Asya ABD ve İngiltere vatandaşlarını tahliye için Kabil'e asker gönderiyorID:78409
Yayınlanma:
13 Ağu 21

Taliban'la başlayan görüşmeler sonucunda Afganistan'dan çekilme kararı alan ABD, ülkede kalan büyükelçilik personelinden bir kısmının tahliyesi için ülkeye asker gönderme kararı aldı. ABD'nin kararından sonra açıklama yapan İngiltere de ülkeye 600 askerin gönderileceğini duyurdu.

ABD, Afganistan büyükelçiliğinin tahliyesi için Kabil'e asker gönderme kararı aldı. ABD basınına konuşan bir Pentagon yetkilisi 'ABD birlikleri, elçilik personelinin tahliyesine yardımcı olmak için Afganistan'a gidiyor.' açıklaması yaptı.

İNGİLTERE'DEN AÇIKLAMA

ABD'den sonra açıklama yapan İngiltere, İngilizleri tahliye etmek amacıyla Afganistan’a 600 asker göndereceğini duyurdu.

AFGAN HÜKÜMETİNİN DÜŞME RİSKİ VAR

ABD Dışişleri Bakanlığı, Afgan hükümetinin düşme olasılığına karşı, Kabil Büyükelçiliği personelinin büyük bir bölümünü tahliye edeceğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Afgan hükümetinin düşme olasılığına karşı, Kabil Büyükelçiliği personelinin büyük bir bölümünü tahliye edeceğini duyurdu.

Taliban güçlerinin Kabil’e ilerleyişi devam ederken, ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price; Kabil’deki büyükelçilik personelinin sayısının önemli ölçüde azaltılacağını açıkladı.

Price, Kabil Büyükelçiliği’nde “çekirdek bir kadro bırakacaklarını”, personelin tahliyesi için de ABD Savunma Bakanlığı’nın geçici olarak askeri personel göndereceğini belirtti.

ABD, VATANDAŞLARININ DA AFGANİSTAN'I TERK ETMESİ İÇİN UYARI YAYINLAMIŞTI

Washington’ın tahliye kararı, Ankara-Washington hattında Türkiye’nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğini üstlenmesi için görüşmelerin sürdüğü bir dönemde geldi.

NATO’nun Afganistan’dan çekileceğini açıklamasının ardından, ülkede Taliban güçlerinin ilerleyişi devam ediyor. ABD, 31 Ağustos tarihi itibariyle ülkedeki tüm birliklerini çekeceğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gece çıktığı CNN Türk yayınında 'Türkiye'nin Afganistan politikası ne?' sorusunu cevapladı. Erdoğan, 'Taliban yetkilileri ile görüşebilirim' açıklaması yaparak göçmenlerle ilgili durum değerlendirmesi yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklamalarının devamı şu şekilde:

"SURİYE'DEN 4 MİLYON GÖÇMEN GELDİ"

Şimdi değerli arkadaşlar her şeyden önce biz göçmenlerle ilgili en önemli adımı Suriye'de attık. Suriye'den bize 4 milyona yakın göçmen geldi. Biz bunlara kapımızı açtığımız gibi, meslek sahibi sanat sahibi olan birçok Suriyeli bizde vatandaş da oldu.

"DUVARLARIMIZI YÜKSELTİYORUZ"

Afganistan durumu biraz daha farklı. İran ve Irak'ta duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Burada yükselen duvar, düzensiz gücün ülkemize girmesini engellemek için. Bu çalışma devam ediyor. Sınırlarımız bu surlarla örülü. Son gelişmelerle gerçekten Afgan halkının içine düştüğü durum, çok sıkıntılı durum.

"TALİBAN'LA GÖRÜŞMEYE KADAR TEMASLAR VAR"

Taliban ile bunların yaşadığı süreç çok sıkıntılı. Biz bu konuda da bazı çalışmalar yapıyoruz. Talibanla görüşmelere varıncaya kadar temaslar var. Hatta ben bile, bunların lideri durumundaki kişiyle temas olabilir. Üst düzey anlamında kontrol altına alınması gereken bir durum. Yoksa kontrol altına alınmaz. Afganistan'da bizim soydaşlarımız da var. Yanlarımıza kimleri alabiliriz, bunların çalışmasını yapıyoruz. Yurt dışına ilgili arkadaşlarımızı gönderdik. Taliban'ın attığı adımları nerede durdurabiliriz, nerede sulha yönelik bir adım atarız.

"TÜRKİYE YOLGEÇEN HANI DEĞİLDİR"

Diplomasi dediğimiz budur. Her şeyi askeri olarak halledeceğiz diye bir şey var mı? Savaşın geçerli olduğu yer, bir de siyasetin geçerli olduğu yer var. Benim elim nereye kadar uzanıyorsa. Afganistan'ı bir kenara itemezsiniz. Bizim bağlarımızın tarihe dayandığı bir ülke. Tüm bunlarla birlikte Türkiye yolgeçen hanı değildir. Tüm bunları biz, ölçüp biçip atıyoruz. Sosyal medyada abartıldığı gibi bir akın da doğru değil. Biz bu duvarları boşuna mı örüyoruz. Tüm gözetleme kulelerine varıncaya kadar... Yakalanan düzensiz Afgan göçmenler, yeniden Afganistan'a sınır dışı ediliyor.

"BÖLGE, KAMERA SİSTEMLERİYLE İZLENİYOR"

İran sınırına 156 kilometre duvar örüldü. 109 kilometrelik kısım da aydınlatma sistemi ile donatılmış vaziyette. Düzensiz göç hareketleri sürekli olarak kamera sistemleriyle izleniyor. Bunun yanında termal kameralarla gece geçişleri önleniyor. Düzensiz göç olan bölgeler de ilave birlikler sevk edildi.

Birileri de bu işleri sabun köpürtür gibi bu işleri kabartmak istiyor. Ben de bunu, halkıma duyurmuş olayım.