Yemen Yemen’de devrim çağrısı: Kalkın! hayat, izzetli yaşanmış birkaç sabahtırID:78571
Yayınlanma:
18 Ağu 21

Yemen'in güneyindeki "Aden Gençleri" adlı bir grup, Mensur Hadi hükümetine karşı protesto ve devrim gösterileri başlatma çağrısında bulundu.

Suudi hükümetinin ve Batılı ülkelerin tam desteğine rağmen Mensur Hadi hükümeti yetkililerinin yetersizliği ve ciddi ekonomik sorunlar, güney eyaletlerinde (Mensur Hadi hükümetinin kontrolü altındaki bölgeler) yaşayanlar için kötü koşullar yarattı.

El-Ahbar el-Yemeni internet sitesine göre, Aden Gençleri adlı bir grup, Mensur Hadi hükümetinin sebep olduğu kötü yaşam koşullarını ve ekonomik durumu protesto etmek için güney illerinde yaşayanları sokaklara çıkmaya çağırdı.

Aden Gençleri adlı grubun yayınladığı bildiride şöyle denildi: "Mensur Hadi hükümetinin ekonomik planları, Yemen vatandaşlarına yönelik savaş suçu ve bir katliamdır. Böyle bir durumda güney illerinin sakinleri sessizce oturuyor ve hiçbir şey yapmıyor."

Bu gruba göre Hadi hükümetinin ekonomik kararları ABD dolarının değerinin iki katına çıkmasına ve bin riyal değerine ulaşmasına neden oldu. San'a hükümeti tarafından kontrol edilen bölgelerde doların fiyatı ise 450 riyal. Bunun yanında, güney illerinde yaşayanlar ciddi gıda tehditleri, sık sık elektrik kesintileri ve tüm alanlarda hizmet eksikliği ile karşı karşıya.

Grup tarafından yapılan açıklamada, "Şimdi devrimin, güneyde yaşayanlardan bir parça ekmeği esirgeyen herkesi yok etme zamanıdır. Ey Aden halkı, kalkın! Açlıktan ve esaretten başka bir şey kaybetmeyeceksiniz ve hayat, izzetli yaşanmış birkaç sabahtan başka bir şey değildir." denildi.

Bu çağrı, Aden eyaletinin BAE'ye bağlı Güney Geçiş Konseyi militanları ile Mensur Hadi hükümetine bağlı unsurlar arasındaki rekabet ve çatışmalara sahne olduğu bir zamanda yapıldı.(Rast)