İslam ve İbadet Bugün Aşura, kanın kılıca galebe çaldığı gün...ID:78590
Yayınlanma:
19 Ağu 21

Bugün hk 10 muharrem 1443, Hüseyni Aşura günüdür. İmam Hüseyin ve sadık dostlarının Kerbela'da şehit edilişinin yıldönümü...

Ehlibeyt imamlarının 3.sü İmam Hüseyin (as) hk 10 muharrem 61 yılında Kerbela'da 57 yaşında şehit edildi.

İmam Hüseyin (as) Kerbela olayında ve Mekke'den kerbala'ya doğru yolculuğu sırasında şehadetine kadar açıkça "hareketinin amacının yezid'in İslam karşıtı hükümetini rezil etmek ve emrimaruf ve nahyimünker yapmak, zalim ve zülme karşı direnmek ve öz Muhammed-i İslam dinin canlı tutmak ve Kur'an-ı Kerim'i desteklemekten başka bir şey olmadığını" söylemişti.

Allah Teâla tarafından kendisine verilen bu görevi yerine getirmek için İmam Hüseyin (as) Aşura gününde sadık yarenleri ile öğlen namazı ardından Muaviye oğlu Yezit ordusu tarafından şehit edildi. 

İslam'a kendini feda eden İmam Hüseyin ve yanındaki sadık dostları, aynı zamanda dünya mazlumlarının ve ezilmişlerinin de vicdanıydı. Evrensel bir kıyamın devamında şehit olan Kerbela yiğitleri, üzerinden asırlar geçmesine rağmen hiç unutulmadığı gibi, dalga dalga büyüyen bir muhabbetle yad ediliyor.

Başta İran İslam Cumhuriyeti olmak üzere, Irak, Yemen, Pakistan, Lübnan, Afganistan, Azerbaycan, Suriye ve Türkiye olmak üzere bir çok ülkede merasimler düzenlenmektedir.

7Sabah ailesi olarak İmam Hüseyin'in (as) şahadet yıldönümü münasebeti ile tüm İslam dünyası ve Ehlibeyt aşıklarına taziyelerimizi bildiriyoruz.