Batı Asya Pencşir savaşında Pakistan’ın rolüID:79118
Yayınlanma:
07 Eyl 21

Taliban’ın muhaliflerin kontrolü altındaki Pencşir ilini ele geçirmesinde Pakistan özel kuvvetlerinin de rol aldığı öne sürüldü.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Ahmed Mesud liderliğindeki Taliban karşıtı Ulusal Direniş Cephesi kaynakları, Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı General Feyz Hamid’in Taliban’ın Pencşir saldırısına komuta ettiğini öne sürdü.

Ulusal Direniş Cephesi kaynakları, Pakistan ordusunun Taliban’ın hava kuvvetleri gibi hareket ettiğini belirterek cephenin sözcüsü Fehim Deşti’nin Pakistan ordusuna ait insansız uçaklar tarafından öldürüldüğünü ifade etti.

Pakistan insansız hava araçlarının Ahmed Mesud’u hedef aldığını belirten kaynaklar, Ahmed Mesud’un kişisel aracının hedef alındığı saldırıda Ahmed Mesud’un araçta bulunmaması sebebiyle Fehim Deşti’nin hayatını kaybettiğini söyledi.

Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı General Feyz Hamid’in üç gündür Kabil’de bulunduğunu belirten kaynaklar, General Hamid’in kaldığı Kabil’deki Serna otelindeki odasının bir operasyon odasına dönüştürüldüğünü ve Pencşir savaşının buradan yönetildiğini öne sürdü.

Ulusal Direniş Cephesi’ne yakın kaynaklar, Eşref Gani’nin eski yardımcısı ve Ulusal Direniş Cephesi’nin liderlerinden biri olan Emrullah Salih’in son üç hafta boyunca Pancşir’de olduğunu ancak saldırıların ardından Tacikistan’a kaçtığını söyledi.

Pencşir’e yönelik son savaşta Pakistan Özel Kuvvetlerinin rol aldığını öne süren kaynaklar, “Pakistan ordusu Pencşir arazisini tanıyor, bu bölgenin haritasına sahip Ulusal Direniş Cephesi güçlerinin mevzileri havadan bombalandı” dedi.

Pencşir’e saldıran Taliban güçlerine Gulbeddin Hikmetyar liderliğindeki Hizb-i İslami’ye bağlı milislerin de bulunduğu belirtilirken Bilal Sururi adlı bir Afgan gazeteci, Twitter’daki kişisel hesabından yaptığı açıklamada Emrullah Salih’in Pencşir’deki evinin helikopterlerle vurulduğunu söyledi.

Ulusal Direniş Cephesi kaynakları da Pakistanlı pilotların Taliban’ın ele geçirdiği Amerikan uçakları ve helikopterleri ile Pencşir’deki Direniş Cephesi mevzilerini bombaladığını öne sürdü.

Afganistan Meclisi’nin eski Semengan milletvekili Ziya Aryanejad, da Pencşir’in Pakistan insansız uçakları tarafından bombalandığını belirterek “Pencşir, Pakistan Hava Kuvvetlerine ait insansız uçakları tarafından akıllı füzelerle vuruluyor. Afganistan resmen Pakistan’ın saldırısı altındadır. Taliban Pakistan tarafından yetiştirilmiş bir köpekten başka bir şey değildir” dedi.

İran’dan Pencşir saldırısına kınama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Taliban’ın Pencşir’e yönelik saldırısını sert bir şekilde kınadı.

Hatibzade bugün düzenlediği basın toplantısında “Pencşir’den gelen haberler kaygı vericidir. Dün geceki saldırıları şiddetle kınıyoruz. Afganistanlı liderlerin şehit edilmesi derin bir üzüntü kaynağıdır” dedi.

Said Hatibzade, Pakistan’ın Pencşir saldırısındaki rolüne ilişkin iddialara da işaret ederek  “Yabancıların müdahalesini inceliyoruz” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatibzade açıklamasında ayrıca şunları söyledi: “Hiç kimse bunun kardeş kanı dökülen bir savaşla sonuçlanmasına izin vermemelidir. Taliban taahhütlerine bağlı kalmalıdır. Pencşir halkını aç bırakmak, sularını ve elektriklerin kesmek vs. üzüntü vericidir. İran, Afganistan halkının acılarına son vermek için tüm çabasını ortaya koyacak ve Afgan halkına yardım edecektir. Gerçekleştirilmesi gereken, halkın isteği ve iradesidir; yabancı müdahaleler veya komplo planları değil.”

Uluslararası yasalara uyulması konusunda ciddi bir uyarıda bulunduklarını belirten Hatibzade, açıklamasını “İran, Afganistan’daki gelişmeleri dikkatle izliyor” dedi.