İstanbul Parklar da özelleştiriliyorID:79238
Yayınlanma:
12 Eyl 21

Kamusal hizmetlerin özelleştirme örneğine bir yenisi daha eklendi. Tuzla Belediyesi park alanlarını ihaleye çıkarmaya hazırlanıyor.

Özelleştirmenin boyutu parklara kadar indi. AK Partili Tuzla Belediyesi parkları 30 yıla kadar yap-işlet-devret modeline göre ihaleye açma kararı verdi. CHP'li Meclis üyeleri "Çocukların park alanı ücretli hale gelecek. Birileri çocukların park alanından para kazanacak” diye tepki gösterdi.

'ÇOCUK-VATANDAŞ GARANTİSİ Mİ VERECEKSİNİZ?'

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre Tuzla Belediyesi ilçedeki atıl durumda olan park alanlarını 30 yıla kadar “yap - işlet - devret modeliyle” ihaleye çıkaracak. CHP’li meclis üyesi Ülkü Sakalar kanuna göre parkları yapmanın belediyenin görevi olduğunu anımsatarak, “Şehir hastanelerinde hasta garantisi verdiniz, parklarda da çocuk-vatandaş garantisi mi vereceksiniz? Kamuya ait bir alan özelleştiriliyor” dedi. Tuzla Belediyesi eylül ayı meclis oturumları gündemine tartışma yaratacak bir teklif geldi. Söz konusu park alanlarının 30 yıla kadar süreyle işletme hakkının verilmesi öngörülen teklifte bunun karşılığında işletme bedeli alınarak yap - işlet - devret modeliyle ihale yapılması istendi.

'ÇOCUKLARIN PARK ALANI ÜCRETLİ OLACAK'

“Park alanlarında park ve/veya park alanı tesisi yapımı ve kiralanması iş ihalesi yapılması” teklifi CHP’li meclis üyelerinin ‘ret’ oyuna karşın AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. CHP’li üyelere karara şerh koydu. Teklife tepki gösteren CHP’li meclis üyesi Sakalar, “Kabul edilebilir bir teklif değildir. Kamu yararı olmayan bu teklifi kabul etmiyoruz” dedi.

Sakalar, bu kararla söz konusu alanlara ne yapılabileceğine ilişkin sorumuza, “Parklar özel işletmeye açılamaz. Bu ihaleyle park alanlarına kafe, restoran ya da halı saha yapılmasının önü açıldı. Çocukların park alanı ücretli hale gelecek. Birileri çocukların park alanından para kazanacak” yanıtını verdi.