Suriye Suriye ordusu 10 yıl sonra el-Yadud’daID:79278
Yayınlanma:
14 Eyl 21

Suriye ordusu, bölgedeki aşiretlerle sağlanan anlaşma sonucu 10 yıl sonra Dera iline bağlı el-Yaduda bölgesine girdi.

Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonunun haberine göre Rusya’nın arabuluculuğu sayesinde bölgedeki aşiretlerle sağlanan anlaşma sonucu Dera ilinin el-Yadud bölgesine giren Suriye ordusuna Rusya askeri polis birlikleri de eşlik etti.

Suriye ordusunun dün aşiretlerin önde gelen liderleriyle yaptığı anlaşma buradaki silahlı grupların tüm silahlarını Suriye ordusuna teslim etmesini ve kentin Suriye devletinin kontrolüne bırakılmasını öngörüyor.

Haberde Suriye ordusunun kente girdikten sonra silahlı militanların durumlarının ele alınması için merkezler oluşturduğu ve Rusya ordusu ile bölgedeki aşiret liderlerinin de muhalif grupların silahlarını teslim etmesi sürecine gözlemci olarak katıldığı bildirildi.

Anlaşma kapsamında Suriye ordusunun kentteki evlerde silah araması yapacağı da kaydedildi.

Geçtiğimiz hafta da Dera ilinin merkezi olan Dera el-Beled’de de aynı şekilde anlaşma sağlanmış ve Suriye ordusu birliklerinin girdiği kente Suriye bayrakları asılmıştı.

Suriye ordusunun bu bölgeye girmesinden sonra yaklaşık 750 militan silahlarını Suriye ordusuna teslim etmiş ve Suriye devleti tarafından çıkarılan af kapsamına girmişti.

Dera’nın el-Yadud ilçesindeki anlaşmanın da Dera el-Beled’deki anlaşmayla aynı olduğu bildirildi.