Afrika Burkina Faso'da ordu güçlerine bombalı saldırı: 5 ölüID:79760
Yayınlanma:
30 Eyl 21

Burkina Faso'nun kuzeyinde ordu güçlerine düzenlenen bombalı saldırıda 5 askerin öldüğü bildirildi.

Burkina Faso'nun kuzeyinde ordu güçlerine düzenlenen bombalı saldırıda 5 askerin öldüğü bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre saldırı, Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'nun kuzey kesimindeki Mentao kasabası yakınlarında meydana geldi.

Geçtiğimiz gün düzenlenen saldırıda, bölgede devriye gezen bir ordu konvoyu hedef alındı.

Konvoyun geçişi sırasında, yola önceden döşenen el yapımı patlayıcı infilak ettirildi.

Burkina Faso ordusu, saldırıda 5 askerin öldüğünü, bir askerin de yaralandığını açıkladı.

Saldırının düzenlendiği bölgede, El Kaide'nin Batı Afrika kolu Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin bağlantılı grupların aktif olduğu biliniyordu.

Burkina Faso'da yükselen çatışma ortamı

Fransa'nın doğrudan etkin olduğu Batı Afrika ülkelerinden biri olan Burkina Faso, son dört senedir ülkenin kuzeyinde, Mali sınırında başlayan ve gün geçtikçe hız kazanan saldırıların Togo, Benin ve Nijer ile sınırlarının bulunduğu doğu bölgesine yayılmasını önleyemedi.

Burkina Faso topraklarında cihat yanlılarının silahlı saldırıları 2015 yılında başlamıştı. Ancak Mali'deki çatışma ortamının Burkina Faso'ya sıçradığı fikri ilk kez, 2016 yılının Ocak ayındaki Ouagadougou saldırılarıyla gündeme oturdu.

Takip eden yıllarda da ülkede gerçekleştirilen saldırılar, Burkina Faso'nun cihat yanlılarının yeni cephesi olduğuna dair fikre güç kazandırdı.

Burkina Faso, bölgedeki çatışmanın gidişatı açıdan önemli bir kavşak noktası. Libya, Cezayir ve Sahra Çölü üzerinden Mali ile Nijerya eksenini ve Gine Körfezi'ni birbirine bağlayan ülke, cihat yanlıları için oldukça kritik bir konumda.