Yemen BM, Yemen’e Amerikan ürünü bozuk gıda gönderdiID:79847
Yayınlanma:
04 Eki 21

Birleşmiş Milletlerin Amerika’dan gönderdiği 11 bin ton hububatın bozuk çıktığı açıklandı.

Sanaa hükümeti, Birleşmiş Milletlerin gıda yardımı programı çerçevesinde Yemen’in Hudeyde limanına gönderdiği Amerikan malı 11 bin ton hububatın kullanılamaz halde bozuk olduğunu açıkladı.

El Mesire televizyonunun haberine göre ilgili ekipler, Birleşmiş Milletlerin gıda yardımı programı çerçevesinde Hudeyde limanına gönderdiği yüzlerce ton nohutun ve toplam 11 bin ton hububatın bozuk olduğunu tespit etti. 

Haberde Birleşmiş Milletlerin söz konusu hububatı Amerika’dan ve Ukrayna’dan temin ettiği bildirildi.

Yemenli yetkililer, gönderilen gıda maddelerinin kurtlandığı için kullanılamaz durumda olduğunu ve 11 bin ton olan bu yükün üç ayrı parti halinde Hudeyde limanına gönderildiğini açıkladı.

Mayıs ayından beri 600 konteyner bozuk gıda

Yemenli yetkililer, geçtiğimiz mayıs ayından bugüne kadar Yemen’e gönderilen bozuk gıdaların 600 konteyneri aştığını söyledi.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, Amerika’nın da desteği ile 2015 yılının mart ayından beri Yemen’e abluka uyguluyor.

Başkent Sanaa’daki Ulusal Kurtuluş Hükümeti, Yemen’e yönelik abluka ve savaştan dolayı uluslararası kamuoyunun tepkilerine hedef olan Suudi Arabistan’ın gönderdiği insani yardımı reddetti.

Yemen İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi Müdürü Cabir Rezahi, Suudilerin gıda değil ilaç ve çocuk bezi gönderdiğini söyledi.

Hudeyde limanındaki güvenlik yetkililerinin 6 konteyner çocuk bezi bulduğunu belirten Cabir Rezahi, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu çocuk bezlerini Kral Salman Merkezi’nden temin ettiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütünü eleştiren Cabir Rezahi, “Dünya Sağlık Örgütü’nü Suudi uçakları ve füzeleri tarafından öldürülen bir halka sadece çocuk bezi göndermesinden dolayı kınıyoruz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu davranışından dolayı Birleşmiş Milletlerin Yemen halkından özür dilemesi gerektiğini belirten Rezahi, “Dünya Sağlık Örgütü, Yemenli yetkililer bunları imha etmeden önce gönderdiklerini geri almalıdır” dedi.

Suudi Arabistan, yaklaşık 10 ülkeden oluşan bir koalisyonla 24 Mart 2015’ten beri Yemen’e karşı savaş yürütüyor.