Suriye Suriye ordusu İdlib’e operasyon hazırlığındaID:80001
Yayınlanma:
06 Eki 21

Suriye ordusunun son günlerde İdlib için yoğun bir şekilde askeri yığınak yaptı ve geniş çaplı operasyonun yakında gerçekleşebileceği bildirildi.

Suriye’de yayımlanan el-Vatan gazetesinin haberine göre Suriye ordusu, yakında başlaması beklenen İdlib operasyonu için bölgeye çok sayıda askeri güç gönderdi.

El Vatan gazetesine açıklamada bulunan bir saha kaynağı, Suriye ordusunun İdlib’in güney kesimlerine hem daha fazla sayıda asker hem de askeri teçhizat gönderdiğini söyledi.

Suriye ordusunun bölgeye askeri yığınak yapmasıyla eş zamanlı olarak İdlib’in Cebel Zaviye bölgesindeki silahlı gruplara ait mevzileri de topçu birlikleriyle ateş altına aldığı bildirildi.

Haberde muhaliflere ait medya kaynaklarının “gerginliği azaltma bölgesinde” Rusya’ya ait keşif uçaklarının yoğun şekilde uçuş yaptığını ve Türkiye destekli silahlı gruplarla Suriye ordusu arasında da karşılıklı olarak ateş açıldığını bildirdiği nakledildi.

Muhalif gruplara ait bir internet sitesi de “özel bir kaynağa” dayandırdığı haberinde kimliği belirsiz kişilerin İdlib’in Eriha ilçesi ile Nahliya beldesi arasında geçiş yapan Türk ordusuna ait güçlere bomba yerleştirilmiş motosikletle saldırı yaptığını; ancak patlamanın can kaybına veya maddi hasara yol açmadığını bildirdi.

Haberde, saldırıyı Ebubekir Sıddık tugayları adlı grubun üstlendiği bildirildi. Örgüt, bir muhalif internet sitesinde yayımlanan açıklamasında saldırıyı Salı günü sabah saatlerinde gerçekleştirdiğini belirterek ölenlerin ve yaralananların olduğunu iddia etti.

Öte yandan haberde Halep’in doğusundaki el-Bab kentinde Türkiye destekli silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşandığını belirten muhalif medya kaynakları çatışmalar sebebiyle mağazaların kapandığını ve yaralananların olduğunu bildirdi.

SANA haber ajansına dayandırılan bir başka haberde ise Halep’in kuzeybatısındaki Kefer Safra köyünde Türkiye destekli olduğu belirtilen ‘Semerkant Tugayı” adlı örgüte mensup militanlar, bir eve baskın düzenleyerek aileyi çıkarıp evi askeri karargah haline getirdi.

Dün de Lübnan’da yayın yapan el-Ahbar gazetesi, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde hem Türkiye’nin, hem İdlib’deki silahlı grupların hem de Suriye ordusunun Cebel Zaviye civarına askeri yığınak yaptığını bildirmişti.

Suriye ordusunun Cebel Zaviye’yi silahlı gruplardan temizleyerek M-4 karayolunu açmak istediği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2018 yılında imzaladıkları Soçi mutabakatı, M-4 ve M-5 karayollarının 2018 yılı sonuna kadar açılmasını öngörüyordu.

M-5 Karayolu, Suriye ordusu ve müttefiklerinin 2020 yılının şubat ayında gerçekleştirdiği operasyon sonucu açılmıştı.