Suriye Lübnan-Suriye-Ürdün görüşmesi anlaşma ile sonuçlandıID:80032
Yayınlanma:
07 Eki 21

Suriye, Ürdün ve Lübnan’daki Enerji ve Elektrik Bakanları, üç ülkenin şebekeleri arasındaki mevcut elektrik arabağlantı hatlarının yeniden başlatılması için bir eylem planı üzerinde anlaştılar.

Ürdün Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı'nda gerçekleştirilen toplantıda, Ürdün-Suriye enerji hattının yeniden işletmeye alınmasına ilişkin çalışma planı ve takvimi ile ilgili tüm teknik çalışmalar gözden geçirilerek, elektriğin Lübnan'a devri konusunda anlaşmaya varıldı.

Ürdün Enerji ve Maden Kaynakları Bakanı Hala Zevati gazetecilere yaptığı açıklamada, “Toplantıda Lübnan’ın elektrik enerjisi ihtiyacının bir kısmının Ürdün’den Suriye elektrik şebekesi aracılığıyla sağlanması konusunda mutabık kalındı” dedi

Zevati, toplantıda Ürdün ile Suriye arasındaki elektrik arabağlantı hattının yeniden başlatılması, tüm teknik çalışmaların yapılması ve tedarik sürecinin uygulanması için gerekli anlaşmaların hazırlanması için bir eylem planı ve zaman çizelgesi sunduğunu sözlerine ekledi.

Zevati, bakanlar toplantısına hazırlanmak için dün üç ülkedeki elektrik iletim şirketlerindeki paydaşları içeren bir teknik toplantı yapıldığını ve bu ülkelerdeki elektrik şebekelerinin hazır olup olmadığının gözden geçirildiğini belirtti.

Elektrik Bakanı Gassan el-Zamil ise : “Suriye tarafı, hem Ürdün hem de Lübnan taraflarıyla işbirliği ruhuna olan tutkusundan dolayı, Suriye şebekesini kullanarak Lübnan’a Ürdün üzerinden elektrik verilmesini sağlayacak tüm önlemleri almaya başladı” dedi.

Lübnan Enerji ve Su Bakanı Mühendis Velid Feyyaz ise, bugünkü toplantının enerji sektörünün istikrarını sağlayarak Lübnan ve Arap bölgesinde enerji güvenliğini artırmayı amaçladığını belirtti.

Tesnim