Filistin Siyonist katliamın yıl dönümüID:80136
Yayınlanma:
09 Eki 21

8 Ekim 1990'da Siyonist işgalci güçler Mescid-i Aksa'ya saldırarak 21 Kudüslüyü hunharca katletmişlerdi.

Siyonist işgalci İsrail güçlerinin 8 Ekim 1990'da gerçekleştirdikleri Mescidi Aksa katliamının 31. yıldönümü. O zaman da işgal rejiminin Mescidi Aksa'ya yönelen tehditlerine karşı burayı korumak için akın eden Filistinlilere işgal güçleri silahlarla saldırmış ve 21 Kudüslüyü hunharca katletmişlerdi. Olayda yüzlerce kişi de yaralandı. Bugün söz konusu olayın yıldönümü, yine Mescidi Aksa'nın ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğu bir ortamda ihya ediliyor ve o zamanki korkunç katliamın şehitleri anılıyor. 

O tarihte kendini Tapınak Dağı Koruyucuları olarak isimlendiren aşırı Siyonist bir Yahudi cemaatin sözde Siyon Mabedi'nin temelini atma iddiasıyla Mescidi Aksa'ya girmeye kalkışmasına Filistin halkının engel olması üzerine işgal güçlerinin saldırmasıyla öğle namazından kısa bir süre önce katliam başlatıldı.  İşgalci askerler fanatik Yahudilere engel olmak isteyen binlerce Filistinlinin üzerine gerçek mermilerle rastgele ateş ettiler.  Sadece işgalci askerler değil onların himaye ettiği sözde sivil Yahudi yerleşimciler de ateş ediyorlardı ve Mescidi Aksa'yı Siyonist işgalcilere karşı himaye etmek isteyen insanların üzerine adeta mermi yağmuru yağdırılıyordu.  Bu şekilde yoğun silahlı saldırı 35 dakika sürdü ve bu süre içinde farklı yaşlardan 21 kişi hayatını kaybetti. En az 200 kişi de yaralandı. İşgal güçleri yaralıları hastanelere yetiştirmeye çalışan ambulansların yanaşmasına engel oldu. 270 Filistinli de işgal güçleri tarafından tutuklandı.  O zaman böyle bir saldırıya maruz kalarak Mescidi Aksa'yı korumak için büyük fedakarlık gösteren Filistin halkı bugün işgal rejiminin yeni oyunları karşısında yine bu kutsal mabedi korumak için çabalıyor ve büyük zorluklara göğüs geriyor. 

Siyonistler bugün de aynı saldırı ve işgale devam ediyor. Fanatik Siyonist/Yahudiler Mescid-i Aksa'nın güneybatısındaki El-Meğaribe (Faslılar) Kapısı'ndan Harem-i Şerif'e baskın düzenledi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan açıklamada, İsrail polisinin korumasındaki Yahudi grubun, Harem-i Şerif'in avlularında dolaştıktan sonra Mescid-i Aksa'dan ayrıldığı kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu fanatik Yahudilerin sabah ve öğleden sonra Harem-i Şerif'e girdiği vurgulandı.

Harem-i Şerif'e fanatik Yahudilerce düzenlenen bu tür baskınlar bölgede gerginliğin tırmanmasına neden oluyor.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Ancak Siyonist/Yahudiler, 2003'ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail'in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini belirtiyor.(İsrail Post)