Filistin Hamas'tan Siyonist rejim ile ateşkesin sürmesi için şartlarID:80166
Yayınlanma:
09 Eki 21

Haber kaynakları, Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Siyonist rejim ile ateşkesi pekiştirmek için bazı şartlar ileri sürdüğünü bildiridi.

El Meyadin tv kanalının haberine göre, Hamas liderlerinin Siyonist rejim yetkilileriyle Kahire'deki görüşmelerinde ilerleme sağlandı. Bu hareket, Gazze Şeridi'nde imar çalışmaları sürecinin hızlandırılması, esirler takası ve Siyonist rejim ile ateşkesin pekişmesi için şartlarını ilan etti.

Habere göre, bu anlaşma Hamas açısından açık ve sabit kriterler barındırıyor. Hamas, Siyonist rejim araçlarının Gazze Şeridi'nin sınır bölgelerine girmemesi şartını ileri sürmüştür.

Hamas ayrıca, Siyonist rejimin Filistinli çiftçilere ateş etmemesi gerektiğine ve Filistinliler'in serbest şekilde sınır noktalarında hareket edebilmesine vurgu yapmıştır.

Bu arada,Gazze'nin İmarı Konseyi Başkanı ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Vekili Naci Serhan dün yaptığı açıklamada hali hazırda Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan hükümet heyetinin Mısırlı yetkililerle yaptığı görüşmelerde önemli birtakım konularda ve özellikle de Gazze'nin yeniden imarı konusunda ittifak sağlandığını söyledi.

Serhan, üzerinde ittifak sağlanan konuların başında Mısır'ın yardımıyla, Beyt Lahiya'daki El-Atatire Mahallesi'nin batısında Amerikan bölgesinde bir yerleşim sitesi inşa edilmesi projesinin başlatılması konusunun yer aldığını ifade etti.

Ayrıca Şucaiyye Kavşağı'nın üzerine bir üst geçit inşa edilmesi işlemlerinin başlatılması konusunda da anlaşma sağlandığını belirtti.

Serhan, başlatılması kararlaştırılan projelerde kullanılacak malzemelerin tümünün Refah kara sınır kapısından sokulması konusunda da anlaşma sağlandığını söyledi./