Ortadoğu Suudi Arabistan Şii mezarlarını tahrip etmeye çalışıyorID:80306
Yayınlanma:
13 Eki 21

Suudi hükümeti ülkenin doğusundaki Şii ailelere mezarlarını yıkmaları ve Vahabi yasalarına ve öğretilerine uymaları gerektiğini söyledi.

Suudi Leaks'e göre Salı günü, Suudi hükümeti ülkenin doğusunda Şii müslümanlara  karşı yeni bir savaş başlatarak, her türlü Şii itirazı ve protestosunun ortadan kaldırılacağını ve bir genelgede de şehit ailelerinden şehit mezarlarını yıkmalarını istedi. 

Suudi hükümeti, önde gelen Suudi din adamı Nemr Baqır el-Nemr'in evinin bulunduğu Katif ilindeki Al-Awamiye  şehrinde bu planı uygulamak için çalışıyor ve şehitlerin mezarlarının kalıcı bir yer olacağından korkuyor. 

Suudi rejiminin genelgesine göre, mezarların üzerine inşa edilen her türlü, saçaklar, bayraklar, Kur'an-ı Kerim ve mezarların yanına yerleştirilen her türlü eşya bir hafta içinde kaldırılacak ve sadece mezar kalacak, aksi takdirde Suudi güvenlik güçleri bu işlemleri yapmak zorunda kalacak. 

Suudi sitesinin yazdığına göre, ''Suudi yetkililerin bu  kararı, Katif ve Ehsa halkının ortak mirası ve hafızasıyla mücadele etmeyi amaçlıyor ve Suudi yönetimi, Şii müslümanların  protestolarını hatırlatacak her şeyi silmeye çalışıyor.''

Bilindiği gibi Suudi rejimi  geçen yıl, din alimi Şeyh Nemr'in konuşma yeri olan İmam Hüseyin (a.s) Hüseyniyesi'ni yerle bir etti. Geçen yıl Nisan ayında da Kadif şehrinde bazı şehitlerin mezarları tahrip edilmişti. 

Vahhabi  öğretilerine göre, kabirlerin üzerine her hangi bir işlem yapılması yasaktır. Bilindiği gibi Suudi rejimi Baki Mezarlığı'nı da tahrip etmiştir. Bu Suudilerin  son yüzyıldaki en büyük suçlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Bâki veya Cennetu’l-Bâki (Arapça: ‎البقیع) Müslümanların Medine’deki ilk ve en eski mezarlığıdır. Şii imamlarından (a.s) dördünün yanı sıra, sahabe ve tabiinden çok sayıda kişi de burada toprağa verilmiştir.

(Bu mezarlıkta Bâki anıtları olarak meşhur olan, Bâki imamları (a.s) ve diğerlerinin kabri için anıt ve kubbeler inşa edilmiştir. Bu yapıtlar Vahhabilerin Bâki’yi tahrip etmeleri sonucunda yok olmuştur.Mescidi Nebevi’nin yakınlarında bulunan Cennetü’l-Bâki, Hz. Fatıma’nın (s.a) toprağa verilmiş olabileceği birkaç yerden biridir. Bu mekan, özellikle Şialar olmak üzere bütün Müslümanların ziyaret ettiği kutsal mekanlardandır. Bu kabristanı ziyaret etmenin fazileti hususunda, Allah Resulü (s.a.a) ve imamlardan (a.s) rivayetler nakledilmiştir.  Vahhabilerin Hicaz’a saldırmasından önce, İmamların kabirleri ve buraya defnedilen büyük şahsiyetlerden bazılarının mezarları için türbe ve kubbeler inşa edilmişti. Bu yapıtların çoğu 1220 hicri kameri yılında, Vahhabilerin Medine’ye saldırması sonucunda yıkıldı.  Bâki kabristanında bulunan bütün yapıtlar, Medine hakimi Emir Muhammed’in eliyle ve babası Abdulaziz A’li Suud’un emriyle yıkıldı.)