Asya İmran Han: ABD, yenilginin şokunu kenara bırakarak Taliban'ı tanımalıID:80307
Yayınlanma:
13 Eki 21

Pakistan Başbakanı İmran Han ABD'ye Taliban ile ilişkilerini geliştirmesi, Taliban'a yaptırımları kaldırması tavsiyesinde bulundu.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Middle East Eye'a verdiği röportajda ABD'nin 'yenilgi şokunu' atlatarak Afganistan'da iktidara gelen Taliban ile ilişkilerini resmileştirmesi, Taliban'ın istikrarlı idaresini desteklemesi gerektiğini, bunun Afganistan'ın iyiliğine ve herkesin çıkarına olduğunu belirtti.

İmran Han röportajında şu noktalara değindi:

- ABD'nin 20 yıl önce başlattığı "terörle savaşta" Pakistan çok yıprandı, on binlerce vatandaşı öldü. Bu savaşın sona ermesini ve daha fazla bedel ödememeyi istiyoruz.

- ABD yenilgi şokunu ve Afganistan ile ilgili hayallerinin suya düşmesinin kızgınlığını bir kenara bırakıp makul düşünmeli. Taliban kesin olarak Afganistan'da iktidara geldi. Taliban'ı dışlamak, ona yaptırım uygulamak Taliban'ı radikalleştirebilir, IŞİD de Afganistan'da güçlenebilir. ABD Taliban'ı tanır, Taliban ile ilişkilerini resmileştirir ve Afganistan'a insani yardımda bulunursa bu hem Afganistan'ın iyiliğine olur hem de herkesin çıkarlarına uyar.

- Taliban halen ABD'nin ekonomik yaptırım listesinde bulunuyor. Bu nedenle Afganistan Merkez Bankası'na ait ama ABD'nin elinde olan 9 milyar dolar nakit para Taliban'a teslim edilmiyor. Bunlar yanlış, Taliban bu listeden çıkarılmalı ve paraları Afganistan'a teslim edilmeli. 

- Afganistan gibi yoksul bir ülkeye yaptırım uygulanması ters teper, farklı sonuçlar doğurur. ABD Taliban'ın ilk iktidarında da bunu yaptı ve Taliban'ı dışladı. ABD eski uygulamalarına dönerse Taliban da 2000 yılındaki Taliban'a dönebilir, bu bir felaket olur.