ABD Pompeo’nun İran hakkında iddialarını tekrarlamasıID:80311
Yayınlanma:
13 Eki 21

Amerika’nın Dışişleri eski Bakanı Mike Pompeo Salı günü bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik mesnetsiz iddialarını tekrarlayarak Donald Trump yönetiminin Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasından çekilme kararını destekledi.

Korsan İsrail medyasına verdiği mülakatta Pompeo, Amerika’nın önceki Başkanı Donald Trump’ın İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı izlediği ve başarısızlıkla sonuçlanan politikalarını destekleyerek Amerika’nın İran’a uyguladığı azami baskı politikasının devam etmesini istedi.

Mike Pompeo açıklamasında İran’ı nükleer silah elde etmeye çalışmakla suçlayarak, İran ile müzakere edilmemesi ve bunun yerine baskı uygulanmasına vurgu yaptı.

Pompeo bundan önce de İran’ı suçlayarak Washington’un KOEP nükleer anlaşmasına geri dönme kararını ahmaklık şeklinde nitelemişti.

Pompeo’nun İran’ı nükleer silah elde etmeye çalışmakla suçlaması, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK şimdiye kadar tüm raporlarında Tahran’ın nükleer faaliyetleri barışçıl olduğunu ve KOEP nükleer anlaşmasına da bağlı kaldığını belirtmesine rağmen gündeme geliyor.

Mike Pompeo, Amerika Donald Trump döneminde KOEP nükleer anlaşmasından çekilmesinden sonra İran’a karşı azami baskı politikasının tasarımcılarından biriydi.

Pompeo ve Trump böylece yeni bir nükleer anlaşma için İran’ı müzakere masasına çekmeyi umuyordu.

Trump 20 Ocak 2021’de İran karşıtı hiç bir hedefine ulaşamadığı bir sırada beyaz saraydan ayrıldı.