İran İran: Lübnan halkı, kökeni siyonist rejim olan fitneleri geride bırakacaktırID:80390
Yayınlanma:
15 Eki 21

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Lübnan’daki son gelişmelerle ilgili olarak, ‘’ Lübnan halkı, devleti ve ordusunun direniş güçleri birlik ve beraberliği ile kökeni Siyonist rejim olan fitneleri geride bıracaktır." dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Beyrut Limanı patlamasına ilişkin soruşturmayı protesto etmek için toplananlara karşı düzenlenen silahlı saldırı ile ilgili açıklamada bulundu.

Hatipzade, “İran, Lübnan'da istikrar ve barışın korunmasının önemine vurgu yaparken, Lübnan'daki gelişmeleri özenle takip etmektedir. Lübnan halkı, hükümeti ve ordusunun bu ülkenin direnişinin yanı sıra birlik ve beraberliğiyle her zaman olduğu gibi Siyonist Rejim’den kaynaklanan ve bu rejim tarafından tasarlanarak uygulanan fitne ve komploların üstesinden gelebileceğine inanıyoruz” dedi.

Beyrut Limanı patlamasının ardından yürütülen soruşturmayı barışçıl bir şekilde protesto eden masum Lübnan vatandaşlarına ateş açılmasını kınayan Hatipzade, “Lübnan hükümeti ve yetkililerinin bu tür cinayetlerin faillerini ve bu ülkenin halkı arasında fitne çıkaranları tutuklamak için derhal harekete geçmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Said Hatipzade, Lübnan halkı, hükümeti ve olayda hayatını kaybedenlerin aileleri için başsağlığı dilerken yaralanlar için de acil şifalar diledi.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 2020 yılında limanda meydana gelen patlamaya ilişkin  düzenlenen protestolar sırasında sivillere karşı yapılan silahlı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti,  30 kişi ise yaralandı.

İran’ın Lübnan barış ve istikrarının önemine vurgu yapan Hatibzade, yakından Lübnan’daki durumu incelediklerini ve Lübnan halkının bu süreci geride bırakacağını söyledi.

Dün Beyrut’taki şiddet olayında 7 kişi hayatını kaybederken 60 kişide yaralanmıştı. (Ajanslar)