İran Beyaz Saray: İran ile diplomaside dürüst olduk!ID:80406
Yayınlanma:
16 Eki 21

Amerika Bercam nükleer anlaşmaya geri döneceğine dair tüm vaatlerini yerine getirmezken, Washington İran ile diplomasi yolunda sadık ve kararlı olduklarını iddia etti.

Tesnim haberin bildirdiğine göre Jen Psaki Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, "Amerika  hükümetinin Bercam'a bağlılıkta karşılıklı dönüş için anlamlı bir diplomatik yol izlemekte ve İran ile ilgili tüm endişeleri ele almakta dürüst ve kararlı olduğunu" iddia etti. 
Psaki İran'ın daha fazla talepte bulunmak veya daha az imtiyaz vermek peşinde olursa müzakerelerin başarısız olacağını sözlerine ekledi.
Beyaz Saray sözcüsü, Biden hükümetinin şimdiye kadar Trump döneminde başlayan maksimum baskı siyasetini izlediği ve Bercam'a tam geri dönüş ile ilgili vaatlerini yerine getirmediği bir dönemde böyle bir iddiada bulunuyor.
Amerika'nın Bercam nükleer anlaşmadan çekilmesinden bir yıl sonra ve Avrupalı tarafların eylemsizliği ardından İran ise bizzat nükleer anlaşmanın maddeleri uyarınca kendi sorumluluklarını 5 kademede azalttı./