Asya Hindistan Dışişleri Bakanı: En güvenilir ortağımız İsrailID:80487
Yayınlanma:
18 Eki 21

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, terör rejimi İsrail’in yetkilileri ve iş adamlarıyla görüşmek için İsrail´e gitti.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, terör rejimi İsrail’in yetkilileri ve iş adamlarıyla görüşmek için İsrail´e gitti. Jaishankar, CEO´lar ve hükümet yetkilileriyle yaptığı toplantıda Hindistan´ın İsrail´i "En güvenilir ve yenilikçi ortak olarak gördüğünü" belirtti.

Jaishankar, pazar öğleden sonra işgal altındaki Kudüs'te Hint mezarlığını ziyaret etti.

Jaishankar The Indian Express'e göre konuk defterine, "Birinci Dünya Savaşı sırasında bu topraklarda cesaretle savaşan, kendilerine, yoldaşlarına ve anavatanına şan getiren Hintlilere saygılarımı sunmaktan büyük onur duyuyorum" diye yazdı.

Pazar günü Siyonist liderlerle görüşme yapan Jaishankar Hindistan'ın iş yapma kolaylığını artırmak ve bürokrasiyi azaltmak için büyük bir çaba içinde olduğunu vurguladı.

İsrail Ekonomi Bakanlığı genel müdürü ve Hindistan eski Büyükelçisi Ron Malka, İsrail'in Hindistan ile bağlarını açıklarken, ‘‘Bir ülke ile uluslararası anlamda kurduğumuz en başarılı ilişki” ifadelerini kullandı.

Jaishankar, pazartesi günü İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Devlet Başkanı Isaac Herzog, Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Enerji Bakanı Karine Elharrar ile görüşmeler yapacak ve 21 Ekim’e kadar İsrail’de kalacak.

İki ülke ticaret, kültür ve teknoloji konularında bir dizi anlaşma imzalayacak.

Ajanslar