Ortadoğu Irak seçimlerine yapılan itirazların sebepleriID:80494
Yayınlanma:
18 Eki 21

Irak’ta meclis seçimlerinin kesin sonuçları ülke içinde birçok itiraz ile karşılaştı ve Protestocular bazı şehirlerde yolları ve sokakları kapattı.

Irak meclisi 5. Dönem seçimleri 10 Ekim tarihinde ülke genelinde yapıldı ve kesin sonuçları ise seçim yüksek komiseryası tarafından açıklandı. Kesin sonuçlara göre Sadr hareketi Şii gruplar arasında 2014 yılına göre 19 sandalye daha fazla kazanarak mecliste 73 sandalye elde etmeyi  başardı ve Haşdi Şabi’ye yakın olan gruplar ise mecliste sandalyelerinin çoğunu kaybettiler. Açıklanan kesin sonuçlar Irak’ın çeşitli kentlerinde itirazlarla karşılaştı. Yaşanan itirazlarda birkaç faktör mevcuttur.
Birinci faktör, Irak toplumunda bir grubun ülke hakimiyetine güvenmemesidir. Meclis seçimlerine itiraz eden protestocular, seçimi düzenleyenlerin Irak direnişi muhaliflerinden olduğunu ve sonuçları değiştirerek direnişi ülkenin güç yapısından silmek veya zayıflatmak istediklerini savunuyorlar. Göstericiler tarafından gündeme gelen sebeplerden biri, görevde olan hükümetin geçen yıllarda direniş gruplarına karşı birkaç eylemde bulunmasıdır ve hatta Haşdi Şabi’nin dağılmasını bile takip ediyor. Bu nedenle protestocular, açıklanan sonuçların gerçek ve halkın oylarının sonucu olmadığına, sonuçların değiştirilerek manipüle edildiğine inanıyor.
Nitekim Iraklı siyasi meseleler uzmanı Kazım el-Hac, “Irak meclis seçimlerinde baştan hile yapıldığına dair kanıtlar olduğunu, bunun ise oyların sayılması da dahil olmak üzere komiseryanın çalışmalarını bozarak yapıldığını” belirtiyor.
İkinci faktör ise protestocuların, Amerika, siyonist İsrail rejimi, İngiltere, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere yabancı aktörlerin Irak'taki son parlamento seçimlerine müdahale ettiğine inanmasıdır. Bu aktörler, Irak'taki direniş gruplarının en önemli muhalifleri olarak biliniyorlar. Zira son yıllarda direniş gruplarını çeşitli sebeplerle suçlayarak bu gruplar Irak halkı arasında adlarının kötüye çıkması ve ülkede mevcut sorunların nedeni olarak belirlemeye çalıştılar. Protestocular ve Iraklı şahsiyetler, söz konusu aktörlerin seçim kampanyası ve seçim sırasında gelişmelere müdahale ettiğine inanıyorlar. 


Asaib Ehli Hak hareketi siyasi büro sorumlusu Salim el-İbadi bu bağlamda yaptığı açıklamada şöyle diyor:
“Amerika ve İsrail'in, Irak toplumu içindeki bazı kişiler aracılığıyla direnişi Irak siyaset sahnesinden uzaklaştırmak amacıyla direniş güçlerine ve onların şahsiyetlerine yönelik saldırılar düzenlediğine dair bilgilerimiz var.”
Söz konusu plan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse edilmiştir. Aslında göstericiler seçimlerin uluslararası gözlemciler tarafından denetlenmesine rağmen seçimlerin adil şartlarda ve sağlıklı şekilde düzenlenmediğini, seçim sırasında Irak’ta direnişe darbe vurmak amacı ile yüklü siyasi paralar harcandığını belirtiyorlar.
Üçüncü faktör, Yüksek Seçim Komisyonu'nun bazı seçim bölgelerindeki oyları yeniden saymayı reddetmesidir. Protestocular, bazı seçim bölgelerinde sandıkların manuel olarak yeniden sayılmasını talep ediyor. Fakat yüksek komiseryanın bu talebi reddederken, nihai sonuçları açıklaması, halkın seçim sonuçlarına yönelik protestolarının devam etmesinin önemli nedenlerinden biridir.
Yapılan gösterilere rağmen görünüşe göre Irak’ta çeşitli grupların liderleri seçim sonuçlarını kabul ederek kendi yandaşlarını barışçıl davranışlara ve sakin olmaya çağırıyorlar, böylece mecliste daha büyük fraksiyonlar kurmak için pazarlıklarını başlatıyorlar. 
Bu bağlamda seçimlerde 34 sandalye kazanan Kanun Devleti koalisyon başkanı Nuri Maliki ise göstericilere hitaben verdiği mesajda, onları barışçıl toplantılara davet ederken, “"Kaos ve isyan, taleplerimize ve ülkedeki güvenliği genişletme çabalarımıza ters düşüyor." dedi./