Filistin Açlık grevindeki Filistinli esirlerin durumu; Knesset üyeleri arasında esir gerginliğiID:80527
Yayınlanma:
19 Eki 21

İşgal hapishanesi yönetimi, sağlık durumunun ciddi şekilde kötüleşmesi üzerine el-Kavasma’yı geçtiğimiz günlerde Ramle hapishanesinden işgal altındaki Filistin topraklarındaki Kaplan Hastanesi'ne nakletmişti.

Filistin Esirler Kulubü’nden yapılan açıklamada, başta savaş esirleri olmak üzere 6 mahkumun, sağlık koşullarındaki keskin bozulmaya rağmen idari tutukluluklarını protesto etmek için açık açlık grevine devam ettikleri belirtildi.

Grevdeki mahkumların açlık grevi durumları şöyle:

 Mikdad el-Kavasmi 90. gün

 Kaid el-Fesvus 97. gün

 Ala’ el-Arac 72. gün

 Hişam ebu Havaş 63. gün

 Şadi ebu Aker 56. gün

Ayyad el-Harimi 27. gün

Kurumun medya sözcüsü Hasan Abid Rabbu , grev yapan mahkumların sağlık durumlarına ilişkin olarak, wafa ile yaptığı telefon görüşmesinde, bir  mahkumun işgalin  Kaplan hastanesinde durumunun ciddi olduğunu söyledi.

İşgal  hapishanesi yönetimi, sağlık durumunun ciddi şekilde kötüleşmesi üzerine el-Kavasma’yı geçtiğimiz günlerde Ramle hapishanesinden işgal altındaki Filistin topraklarındaki Kaplan Hastanesi'ne nakletmişti.

Öte yandan Knesset üyesi Ben Gvir’in , açlık grevindeki Filistinli tutuklu Miktad el-Kavasmi’nin koşullarını ve tedavi sürecini görmeye gelmesinden sonra Ben Gvir ve Ayman Odeh arasında bir çatışma çıktı.

6 ocakta işgal yüksek mahkemesi, tutukluların idari tutukluluk hallerinin "dondurulmasına" karar verdi, Filistinli esirler kararı reddetti ve serbest bırakılana kadar açlık grevine devam edeceğini söyledi.

Kurum, işgalci makamların uzlaşmazlıklarını sürdürmeleri ve idari tutukluluklarını sona erdirmeyi reddetmeleri nedeniyle bugüne kadar davalarına ciddi bir çözüm bulunmadığına dikkat çekti.

Rast