Filistin Hamas, siyonist rejimin Afrika Birliğine gözlemci üyeliğine karşıID:80546
Yayınlanma:
19 Eki 21

Filistin İslami direniş hareketi Hamas siyasi büro üyesi, bu hareketin, her hangi Arap ülkesinin siyonist rejimi Afrika Birliği'ne gözlemci üye olarak kabul etme kararını şiddetle kınadığını belirtti.

El-Kudüs el-arabi’nin bildirdiğine göre Musa Ebu Merzuk dün twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Afrika ülkelerinden sömürgeci İsrail rejimine üyelik verilmesine muhalefet etmelerini istedi.
Ebu Merzuk Hamas’ın Cezayir, Nijerya ve G. Afrika’nın bu konudaki farklı tutumundan dolayı teşekkür ettiğini belirtti.
Geçen hafta Perşembe ve Cuma günlerinde son dönemki toplantısını düzenleyen Afrika Birliği Yürütme Konseyi, siyonist rejimin gözlemci üyelik konusunu ele aldı; bu tartışmalı karar Birlik komisyon başkanı Musa Feki tarafından Temmuz ayında alındı.
Feki’nin kararı Cezayir ve bazı Afrika ülkelerin tepkisi ile karşılaştı ve kendisi de üyelere danışmadan kişisel bir karar almakla suçlandı.
Cezayir dışişleri bakanı Remtan Lamamra bu konuda yaptığı açıklamada, birçok ülkenin ve özellikle Cezayir’in bu tehlikeli ve esef verici karara muhalefet ettiğini ve Afrika’nın vahdete dayalı yüksek çıkarlarına destek verdiklerini duyurdu./