Yemen Suudiler Aden’den çekiliyor mu?



ID:81216
Yayınlanma:
10 Kas 21

Suudi Arabistan’ın gemiler ve kargo uçakları ile Yemen’in güneyindeki Aden’den çok miktarda askeri ekipman ve güç çekti.

Yemen’in güneyindeki Aden’de yerel yönetimden bir kaynak Sputnik Arapça servisine yaptığı açıklamada, Aden’in batısındaki el-Barika ilçesinin eş-Şaab bölgesinde Suudi koalisyonunun komuta kampından büyük miktarda silahın, askeri ekipmanın, zırhlı aracın bu bölgeden çıkarıldığını söyledi.

Söz konusu kaynak, askeri teçhizatın ez-Zeyt limanındaki ‘Deret Cidde’ adlı bir gemi ile yoğun güvenlik önlemleri altında Aden’den taşındığını söyledi.

Aynı kaynak, Suudi Arabistan’a ait bir kargo uçağının da askeri teçhizatın taşınmasıyla eş zamanlı olarak askerleri nakletmek için Yemen’in geçici başkenti ilan edilen bu kentin havaalanına indiğini söyledi.

Suudi Arabistan koalisyonu, 27 Ekim 2019’da 4 yıldır Aden’deki askeri güçlere komuta eden Birleşik Arap Emirlikleri güçlerinin yerine Suudi Arabistan komutasında güçler konuşlandırmıştı.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Ensarullah Hareketi’ni Ocak 2015’te istifa edip yaklaşık bir ay sonra da istifasını geri aldığını açıklayan Mansur Hadi’ye darbe yapmakla suçlamış; ardından da 24 Mart 2015’te Yemen’e saldırı başlatmıştı.

Mansur Hadi’yi yeniden başkent Sanaa’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtmak hedefiyle Yemen’e saldıran Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkenin güney bölgelerinde birbirine karşı nüfuz savaşı veriyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Yemen’in bağımsız bir devlet olmasını savunan Güney Yemen Geçiş Konseyi adlı örgütü desteklerken, Suudi Arabistan ise Riyad’da otelde ikamet eden Mansur Hadi hükümetini destekliyor.

Ensarullah Hareketi öncülüğünde kurulan Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusu stratejik öneme sahip petrol zengini Marib kentini büyük ölçüde kuşatma altında bulunduruyor.