Asya Azerbaycan-Ermenistan sınırında 'Ermeni askerlerin öldüğü' çatışmalarda ateşkes sağlandıID:81428
Yayınlanma:
17 Kas 21

Rusya ve Ermenistan Savunma Bakanlıkları, Azerbaycan-Ermenistan sınırında çıkan ve Ermeni askerlerin öldüğü çatışmaların durduğunu açıkladı. 12 askerinin esir alındığını duyuran Erivan yönetimi Rusya'dan yardım istemişti.

Ateşkesin Rusya Savunma Bakanı Sergey Şorgu'nun taraflarla görüşmeleri sonrası sağlandığı aktarıldı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Rusya arabuluculuğunda yapılan görüşmelerde, Ermenistan'ın doğu sınırında yerel saatle 18:30'da ateşkesin kabul edildiği" belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "Şu anda Karakilise'de çatışmalar durdu, durum normale döndü ve kontrol altında" denildi.

Ermenistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nin Başkanı Eduard Aghajanyan, çatışmalarda 15 Ermeni askerin öldüğünü belirtmişti.

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamada ise çatışmalarda kontratlı bir askerin öldüğü ifade edildi.

Ermeni yetkililer, çatışmalarda iki güvenlik mevzisinin kaybedildiğini de açıkladı.

Taraflar çatışmalardan birbirlerini sorumlu tuttu.

Azerbaycan: İki askerimiz yaralandı

Ermenistan, Azerbaycan'ı topraklarına saldırmakla suçlarken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da Ermeni birliklerinin Kelbecer ve Laçin'deki Azeri mevzilerine saldırdığı ve iki Azeri askerin yaralandığı bildirildi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel gün içindeki gelişmeler nedeniyle, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı telefonla aramış ve iki ülkenin liderlerine, geçen yıl 6 hafta süren savaşın ardından sağlanan ateşkese uymaları çağrısı yapmıştı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı da, Bakan Hulusi Akar'ın Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile telefonda görüşerek Türkiye'nin Azerbaycan'a olan desteğini yinelediğini açıklamıştı.

Azerbaycan geçen yıl Dağlık Karabağ'da çıkan ve altı hafta süren çatışmalarda büyük toprak kazanımları elde etmişti.

6 bin kişinin ölümüne yol açan savaş sonrası iki ülke Rusya'nın arabuluculuğu sonucu Kasım 2020'de ateşkes anlaşmasına varmıştı.

Anlaşma uyarınca bölgeye yaklaşık 2 bin Rus barış gücü askeri yerleştirilmişti.