İran İslam İnkılabı Rehberi: Ülkenin tüm sorunları için bilimsel çözüm bulunabilirID:81443
Yayınlanma:
17 Kas 21

"İran gençlerinin elitlik, kapasite ve potansiyelinin ülkenin küresel bilim ile bilimsel açığını kapatmak, bilimde küresel sınırları aşmak, modern İslam medeniyetini inşa etmek ve ülkenin parlak geleceğine imza atmak için zemin oluşturulabilecek"

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, bugün sabah saatlerinde bilimde dereceye giren bir grup genç elit ve üstün yetenekli vatandaşı kabul ettiği görüşmede, İran milletinin potansiyel olarak elit bir millet olduğundan eskiden beri, sömürgecilerin aşağılayıcı yumuşak savaşına maruz kaldığını vurguladı.

Ayetullah Hamanei gençlere hitap ederek, "Üstün zekâ ve yeteneğe sahip olmak Allah'ın verdiği nimetlerden biridir. Bu nimet için Yüce Allah'a şükretmek gerekir. Bunu hep aklınızda tutmalısınız." dedi.

İslam İnkılabı Rehberi, İran'ın son 200 yıllık tarihinde de sömürgeciler ve dönemin yöneticiler, İran milletini aciz bir millet gibi olarak göstermeye çalıştığına işaretle, ancak İslam İnkılabı zaferinin bu sürece son verdiğini ifade etti.

Ayetullah Hamanei beyanatının devamında, gaflet ve yağmalamanın sömürgecilerin milletleri aciz olarak gösterme hedeflerini teşkil ettiğine temasla, sömürgecilerin yumuşak bir savaşta milletimizi yeteneklerinden gafil olmak istediklerini belirtip, 'Yeteneklerinden gafil olmak bir millete hakim olduğunda, o milletin yağmalanması daha kolay olur. İhmal, yağmanın başlangıcıdır, talan ise ihmali artırır. İhmal ve yağma el ele yürür' dedi. 

“Ülkemiz zihinsel yetenek ve beceri konusunda dünya ortalamasının üzerindedir. Bu bir iddia değil, kanıtlanmıştır.” diyen Ayetullah Hamanei, İran milletinin potansiyel olarak yetenekli olduğunu söyledi.

Beyin göçünü teşvik etmeyi "ihanet" olarak nitelendiren İslam İnkılabı Rehberi, "Bazı üniversitelerde genç seçkinleri göç etmeye teşvik eden unsurlar var, açıkça söylüyorum bu ülkeye ihanettir, vatana düşmanlıktır." ifadesini kullandı.

Ayetullah Hamanei, "Sömürgeci güçler yürüttüğü yumuşak savaşta diğer milletlerin varlığını yağmalamak için o milleti kendi yeteneğinden uzaklaştırıp gaflete düşürmeye çalışıyor." dedi.

Genç seçkinlere hitap eden İslam İnkılabı Rehberi, "Düşman, kolayca saldırabilmek için kendi silahınız ile varlığınıza ilgi duymanızı istemiyor; Günümüzde insansız hava araçları (İHA) ve füzeler konusunda çıkan tartışmalar ve yapılan baskılar, bunun dikkate değer olduğunu gösteriyor." açıklamasında bulundu.

Ayetullah Hamanei, bilimsel gelişmenin önemine değinerek, “Ülkede çok sayıda yenilikçi ve teknoloji tabanlı firmanın olduğu her alanda yaptırımların yol açtığı sorunları aştık." diye konuştu.

Ülke sorunlarına çözüm bulmanın bilim camiasının önemli hedeflerinden biri olduğunu anlatan Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, “Ülkenin tüm sorunlarına bilimsel bir çözüm bulunabilir.” açıklamasını yaptı.

Pars Today