Afganistan BM Afganistan Özel Temsilcisi: Taliban, IŞİD'in Afganistan'da büyümesini durduramıyorID:81453
Yayınlanma:
18 Kas 21

Hatem Ete, “İktidar lehine işleyen siyasal statükoyu bozan esas dinamik, muhalefetin performansı değil; iktidarın yönetim ve siyaset performansının gerilemesi ve bunun yansıması olarak tabanında yaşanmaya başlayan çözülme oldu” diyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Deborah Lyons, Taliban'ın IŞİD'in Horasan kolunun Afganistan'da büyümesini durduramadığı uyarısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi'ne brifing veren Lyons, “Daha önce birkaç yer ve başkentte bulunan IŞİD-H şimdi neredeyse tüm vilayetlerde ve giderek daha da aktif hale geliyor” dedi.

Taliban'ın IŞİD-H ile bağlantılı olduğunu düşündüğü şüphelileri hukuk dışı gözaltına aldığı ya da öldürdüğünü söyleyen Lyons, “Taliban, IŞİD-H'nin Afganistan'da büyümesini durduramıyor” ifadesini kullandı.

Lyons, örgütün Afganistan'daki saldırılarını da artırdığını belirterek, geçen yıl 60 civarı saldırı düzenleyen örgütün bu yıl 334 saldırı gerçekleştirdiğini dile getirdi.

'Afgan ekonomisi çökerse uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı artar'

Afganistan'da insani durumun da giderek kötüleştiğine dikkati çeken Lyons, uluslararası topluma insani yardımları artırması çağrısı yaptı.

Lyons, Afganistan'da ekonominin çökmesi durumunda ise “uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığının artıracağı ve bu durumun terörü tetikleyeceği” uyarısında da bulundu. 

AA