İran Dünya Ehlibeyt (a.s) Kurultayı Genel Sekreteri'nden Ayetullah Müctehid Şebisteri’nin vefatı dolayısıyla taziye mesajıID:81468
Yayınlanma:
18 Kas 21

Ayetullah Muhsin Müctehid Şebisteri’nin vefatının ardından Dünya Ehlibeyt (a.s) Kurultayı Genel Sekreteri bir taziye mesajı yayınladı.

Bu taziye mesajının tam metni şöyledir:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

﴿مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبديلا﴾ 

“Mü’minlerden öyle adamlar vardır ki, Allah’a verdikleri söze sâdık kaldılar. İçlerinden bir kısmı verdikleri sözü yerine getirmiştir (şehit olmuştur). Bir kısmı da (şehit olmayı) beklemektedir. Verdikleri sözü asla değiştirmemişlerdir.” (Ahzap/23)

Müctehid, hizmet ehli bir bilgin, inkılap için mücadele eden bir âlim olan Hazreti Ayetullah Hacı Şeyh Muhsin Müctehid Şebisteri’nin vefatı büyük bir üzüntüye neden oldu.

İlim ve ictihad evinden çıkan bu büyük âlim, uzun yıllar ilmi havzalarda eğitim vermiş ve Al-i Muhammed’in (s.a.a) ilimlerinin büyük âlimlerinden faydalanmıştır.

Bu değerli âlim, kıymetli ömrünün elli yılı aşkın bir kısmını, tebliğ, öğretim, vaaz ve çeşitli kaynaklardan irşatla geçirmiş, ilmi havzalarda görev almış, tefsir ve fıkıh alanlarında çeşitli eserler yazmış ve birçok öğrenciyi İslam toplumuna hizmet etmek üzere yetiştirmiştir.

İran halkının büyük İslam Devriminde merhum İmam’ın ve mücadeleci âlimlerin yanında olmak ve ardından devrimin ve rehberiyetin yolunda durmak, onun bereketli ömrünün bir başka parlak bölümüydü. Bu istikametin en unutulmaz tezahürü, 30 Aralık’ta İran genelinde meydana gelen hamasiden bir gün önce, 2010 yılı Ocak ayında Tebriz’de İran İslam Cumhuriyeti’nin kutsal sistemini ve Velayet-i Fakih ilkesini desteklemek için gerçekleşen halk ayaklanmasına liderlik etmesiydi.

Merhum Ayetullah Müctehid Şebisteri, dünyadaki Şiilerin işlerine önem veren Dünya Ehlibeyt (a.s) Kurultayı Yüksek Konseyi'nin bir üyesiydi. Yedi yıllık Yüksek Kurul Başkanlığı, Dünyanın farklı bölgelerine - özellikle Türkçe konuşulan bölgelere – tebliğ ziyaretleri ve bu konseyin seçilmiş komitesinin toplantılarına sürekli katılımı, hayatının son günlerine kadar devam eden bu özel çabalarının örnekleridir.

Kutsal Savunma yıllarındaki mücadeleleri, Cuma İmamlığı, İslami Şura Meclisi, Meclis-i Hubregan-i Rehberi (Uzmanlar Meclisi) ve Düzeninin Maslahatını Teşhis Konseyindeki hizmetleri, bu yorulmak bilmeyen âlimin hayatının altın yapraklarından bir diğeriydi.

Bu telafisi mümkün olmayan kayıptan dolayı, İmam Zaman’a (a.f), İslam İnkılâbı Rehberine, taklit mercilerine, Azerbaycan ve Tahran halkına, ilim havzalarına, bütün öğrencilere, öğretim görevlilerine, sevenlerine, yakınlarına ve özellikle kıymetli oğlu Hüccet’ül İslam Hacı Şeyh Cevad Müctehid Şebisteri’ye tesliyet arz ederiz.

Allah-u Teâlâ’dan bu değerli âlime yüce dereceler bahşetmesini ve evliyaları ile haşretmesini niyaz ediyor ve geride kalanlara da sabır vermesini diliyoruz.

وإنا لله و إنا إلیه راجعون

“Doğrusu biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz O’na döneceğiz”

Rıza Ramazani

Dünya Ehli Beyt (a.s) Kurultayı Genel Sekreteri