Gündem Amerika, Taliban’la yeniden müzakerelere başlıyorID:81636
Yayınlanma:
24 Kas 21

Amerikan dışişleri bakanlığı, önümüzdeki hafta Katar’da Taliban’la yeniden müzakerelere başlayacaklarını açıkladı.

Fransız haber ajansının bildirdiğine göre Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Amerika’nın Afganistan Özel temsilcisi Tom West’in bu iki haftalık ziyarette Amerikan heyetine başkanlık edeceğini söyledi.

Müzakerelerin içeriği ile ilgili de açıklamada bulunan Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Katar’da Taliban heyetiyle yapılacak müzakerelerde terörle mücadele konusunun yanı sıra Afganistan’daki insani krize dair konuların da ele alınacağını söyledi.

Ned Price, görüşmede IŞİD ve el-Kaide ile mücadele, insani yardımlar, iflas etmiş Afganistan ekonomisi ve geçen 20 yılda Amerika ile işbirliği yapmış olan Afganlıların ve Amerikan vatandaşlarının güvenliği gibi “hayati ulusal çıkarlar”ın ele alınacağını söyledi.

Daha önce de Amerikan Başkanının Afganistan Özel Temsilcisi Tom West, Washington’un IŞİD ve el-Kaide’nin Afganistan’daki saldırılarındaki artış konusunda kaygı duyduğunu söylemişti.

Tom West ayrıca, Taliban’la istihbarat paylaşımı aşamasına geçme konusunda hazır olduklarını da belirterek Amerika ile Taliban arasındaki görüşmelerin diğer aşamasının Katar’da başlayacağını söylemişti.