Avrupa Avrupa Parlamentosu'nda 'Bosna'da iç savaş' uyarısıID:81639
Yayınlanma:
25 Kas 21

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Bosna-Hersek'teki mevcut durumun iç savaşı yeniden alevlendirebileceği konusunda uyardı.

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Bosna-Hersek'teki mevcut durumun iç savaşı yeniden alevlendirebileceği konusunda uyardı.

Parlamentoda, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik'in ayrılıkçı söylemleri gündeme geldi.

Avrupa Halk Partisi grubunun üyesi milletvekili Andrey Kovatchev, "Bu çok yanlış bir sinyal veriyor; yeniden çatışma ve etnik şiddete yol açabilir." dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, durumun endişe verici olduğunu belirterek, "Ülke liderlerini gerilimi azaltmak, diyaloğu sürdürmek ve gerilimi körükleyen konuların özünü ele almak için adımlar atma konusunda desteklemeye kararlıyız." diye konuştu.

Kasım ayı sonuna kadar kendi ordu ve yargı sistemini kuracaklarını duyuran Sırp Cumhuriyeti bölgesinin lideri Dodik, Batı'nın planlarına müdahale etmeye çalışması halinde Bosnalı Sırp "dostlarını" yardıma çağıracağı konusunda uyarmıştı.

"Avrupa Birliği yaptırım uygulamalı"

Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı'ndan Pedro Marques, "100 binden fazla insanın hayatını kaybettiği iç savaştan yirmi beş yıl sonra Bosna-Hersek yine çöküşün eşiğinde. Bu, 90'ların şiddetine bir dönüşü işaret edebilir." diye konuştu.

Marques, Avrupa Birliği'ni, gerekirse Bosna'nın toprak bütünlüğünü korumak için yaptırım uygulamaya çağırdı.

Euronews