Sağlık Cildin yağlı ve lekeli olmasının en önemli nedeni buymuş!ID:81650
Yayınlanma:
25 Kas 21

En büyük organımız olan cildimiz, birçok şeyden direkt olarak etkilenir. Bunlar arasında en önemli olanı ise stres. Strese tepki olarak üretilen kortizol cildi inceltir, erken yaşlanmaya neden olur, ancak aynı zamanda yağ üretimini aşırı akneye neden olabilir. Cildinizin dengesini yeniden kazanmasına ve iltihaplanmanın etkilerinin üstesinden gelebilirsiniz. (Posta)

CİLDİMİZ, HİSLERİMİZLE BAĞLANTILI

Ortalama bir yetişkinin neredeyse iki metrekare derisi vardır ve bu, vücut ağırlığımızın yaklaşık yüzde 15'ini oluşturur. En kalın deri ayak tabanlarımızda, en ince deri ise göz kapaklarımızda bulunur. Cildimizin görünüşü, kendimiz hakkında nasıl hissettiğimizle doğrudan bağlantılıdır.

Cildimiz ısı, kaygı, soğuk, enfeksiyon, hastalık gibi birçok şeyin göstergesi olabilir. Derideki en az beş reseptör türü, ağrıya veya dokunmaya tepki verir. Ancak bazen cilt stres faktörlerine daha şiddetli tepki verir ve bu tepkiler daha uzun sürer. Strese neden olan faktörler duygusal olabilir ve içimizden gelebilir. Ayrıca serbest radikallere yol açabilen kirleticiler ve UV ışınları gibi çevresel de olabilirler. Bunlar hücrelere zarar verebilecek, hastalığa ve yaşlanmaya neden olabilecek kararsız moleküllerdir.

KORTİZOL CİLDİ BOZUYOR

Stres ve kaygının cildimiz üzerindeki etkilerinden bahsedecek olursak; stresli olduğumuzda cildimiz bir iltihaplanma sürecinden geçer. Bu da vücudumuzdaki hücreleri kortizol artışına tepki vermeye tetikleyen domino etkisinin bir parçasıdır. Strese tepki olarak üretilen kortizol, cildimizi sayısız şekilde bozar. Cilt bakım ürünlerinde bulunan hyaluronik asit ve kolajenin doğal üretimine müdahale eder çünkü her ikisi de genç, cildi dolgunlaştırıcı özellikleri açısından değerlidir. Ayrıca kronik inflamasyona neden olarak cildi inceltir, erken yaşlanmayı hızlandırır.

CİLDİ YAĞLANDIRIYOR

Kortizol ayrıca cildin yağ üreten yağ bezlerinin aşırı çalışmasına neden olur ve cildi yağlı hale getirir. Bu durum sivilcelere ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Kortizol, cildinizi yaşlandırırken sivilcelerden de muzdarip olmanıza neden olur. 

SORUNLU CİLDİNİZ VARSA BUNLARA DİKKAT

Stresiniz nedeniyle cildinizde sorunlar yaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Peeling yapmak, stresten muzdarip olan cildinizi daha da kötüleştirebilir. Stresli cildin yeniden dengesini bulması gerekir. Balsam veya köpük tarzı temizleyicilerden kaçınmanız gerekir. Bunun yerine yumuşak yapılı misel su iyi bir seçenek olacaktır.

YAĞLARDAN KAÇININ

Cildinizin dengesi yerine gelene kadar esansiyel yağlardan ve asitli sıkılaştırıcı ürünlerden kaçınmanız doğru seçenek olacaktır.