Filistin Hamas’tan çağrı: Yahudi yerleşim birimlerine karşı direnişi artırınID:81687
Yayınlanma:
26 Kas 21

İslami Direniş Hareketi Hamas, Siyonist rejimin inşa ettiği Yahudi yerleşim birimleri ile mücadele etmek için Filistin direnişinin artırılması çağrısında bulundu.

İşgalci İsrail’in yeni yerleşim yeri inşası onayına Hamas’tan sert tepki geldi.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, İşgalci İsrail'in, Filistin'in başkenti Kudüs yakınlarında atıl durumda bekleyen Uluslararası Kudüs (Atarot) Havalimanı çevresinde yasa dışı büyük bir Yahudi yerleşim yeri inşasını onaylamasının ardından, açıklama yaptı.

Kanu, "İşgalcileri Kudüs'te yeni yerleşim birimleri inşa etme kararından geri adım atmaya zorlamak için, Filistin direnişinin tüm biçimlerini tırmandırarak mücadele edilmelidir." ifadelerini kullandı.

Kanu ayrıca, Filistin halkı, İsrail'in işlediği suçları ve yerleşim birimlerinin genişletilmesini durdurmak için Siyonistlerle mücadele etmeye devam edecektir, dedi.

İşgalci İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi Bölge Planlama ve İnşa Komitesi dün Kudüs yakınlarında bulunan ve 2000'lerin başındaki İkinci İntifada'dan bugüne atıl durumda bekleyen Uluslararası Kudüs Havalimanı çevresinde 10 bin haneli yasa dışı Yahudi yerleşim yeri inşası için onay vermişti.

İşgalci İsrail söz konusu yasa dışı yerleşim yeri için geçmişte girişimde bulunmuş ancak uluslararası baskı karşısında geri adım atmıştı.

İsrailli sivil toplum örgütü Barış Şimdi (Peace Now), Kudüs yakınlarındaki yerleşim yerine ilişkin 'İsrail'in havalimanı bölgesini kamu arazisi olarak saydığını' ancak bu toprakların bir kısmının Filistinlilerin özel mülkü olduğuna dikkat çekmişti.

Terörist İsrail'in 1967'de işgal ettiği Kudüs ve Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.

Bu yerlerde ikamet eden 450 bini Batı Şeria'da 150 bin kadarı Kudüs'te olmak üzere yaklaşık 600 bin Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.