Asya Rusya: İranlılar baskı altında hiç bir şey yapmazID:81719
Yayınlanma:
27 Kas 21

Rusya’nın Viyana’daki uluslararası kurum ve kuruluşlarda daimi temsilcisi Mihail Ulyanov, Amerika’nın İran işbirliği yapmadığı takdirde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK yönetim kurulu olağanüstü oturum düzenleyeceği yönündeki tehdidi asla yapıcı olmadığını belirtti.

Cuma günü Çinli mevkidaşı ile ortak basın toplantısında bu açıklamayı yapan Rus diplomat Ulyanov, bu tehdit Amerikalı meslektaşlarının sabrı tükendiğini gösterdiğini, ancak tüm tarafların heyecanlarını kontrol altına almaları gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Amerikalı heyetin bildirisini olumlu karşılamadığını belirten Ulyanov, bildiri yapıcı olmadığını vurguladı.

Amerika’nın Viyana’daki uluslararası kurum ve kuruluşlarda daimi temsilcisi Perşembe günü yayımladığı bildiride İran İslam Cumhuriyeti’ni UAEK ile işbirliği yapmamakla suçlayarak, bu durum devam ettiği takdirde UAEK yönetim kurulu bu krizi ele almak üzere olağanüstü oturum düzenleyeceği tehdidinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Reisi kabinesi işbaşına geldiği günden bu yana İran ve 4+1 grubu üyeleri ilk kez 29 Kasım’da Viyana’da bir araya geliyor. Tahran yönetimi, İran heyetinin gündemi Amerika’nın dayattığı tüm yaptırımların kaldırılmasından ibaret olduğunu açıkladı.

İran’ın önceki Cumhurbaşkanı Ruhani döneminde Viyana’da altı tur müzakere gerçekleşti, ancak Amerika’nın makul olmayan bazı tutumları üzerinde ısrarla durması yüzünden müzakerelerden sonuç elde edilemedi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi Viyana müzakereleri ile Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasına geri dönmek istediklerini iddia ediyor; ancak eski Başkan Donald Trump’ın azami baskı politikasından da vazgeçmiyor.