Yemen Yemen'de BAE maskeli İsrail işgali!ID:81760
Yayınlanma:
29 Kas 21

İşgal rejimi ile normalleşme anlaşması imzalayan Birleşik Arap Emirlikleri, siyonist rejimin güvenliğini sağlamak için canını dişine takıyor. Bu çerçevede Birleşik Arap Emirlikleri’nin, İsrail için Yemen’in bir adasında askeri üs inşa ettiği açığa çıktı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrailli askeri uzmanların gözetiminde, Yemen’in stratejik Sokotra adasının güneybatısında bir askeri üs inşa ediyor olduğu ortaya çıktı.

Yemen Savunma Bakanlığı’na bağlı September-26 adlı haber sitesinin aktardığına göre, ağır askeri ekipmanlar ve mühimmatlar ile yüklü bir Emirlik gemisi, geçtiğimiz günlerde, Sokotra adasının yaklaşık 105 kilometre güneybatısında yer alan Abd el-Kuri sahiline demirledi.

İsrailli uzmanların, askeri helikopterlerle her gün adaya geldiği bildirildi.

Abd el-Kuri, Afrika Burnu yakınlarındaki en önemli adalardan biri olarak biliniyor. Ada büyük bir ekonomik potansiyele ve petrol kaynaklarına sahip olmakla birlikte, Babü’l-Mendeb boğazının kontrolü için stratejik bir konumda bulunuyor.

2020 yılı ağustos ayında, Fransızca yayın yapan Jforum adlı İsrail yanlısı haber sitesi, İsrail'in Birleşik Arap Emirlikleri ile işbirliği içinde, Sokotra adasında istihbarat üsleri inşa etmeyi planladığını yazmıştı.

Yakın zamanda Birleşik Arap Emirlikleri Kızılay Derneği ile İsrail Hava Kuvvetleri, Sokotra Havalimanı'nda istihbarat merkezi oluşturmak içi sözleşme imzalamıştı.