Yemen Yemen halkı Suudi kontrolündeki yerlerden kaçıyorID:81801
Yayınlanma:
30 Kas 21

Suudi Arabistan tarafından desteklenen Mansur Hadi hükümetinin kontrolü altıda bulunan yerlerde yaşayan halk, Sana hükümetinin kontrolü altındaki yerlere kaçıyor.

 El-Haber el-Yemeni haber sitesinin bildirdiğine göre gıda fiyatlarındaki artış ve hayat şartlarının zorlaşması sebebiyle Suudi Arabistan tarafından desteklenen Mansur Hadi hükümetinin kontrolü altındaki bölgelerde yaşayan halkın Sana hükümetinin kontrolü altındaki bölgelere kaçıyor.

Son iki gün içerisinde yüzlerce kişinin Suudi koalisyonunun kontrolü altındaki Aden kentinden, başkent Sanaa’daki Ulusal Kurtuluş hükümetinin kontrolü altında bulunan İbb ve Sanaa kentlerine geldiğinin belirtildiği haberde bir çuval unun fiyatının 50 bin riyale, bir fasulye konservesinin fiyatının 1200 riyale ve bir otobüs biletinin fiyatının ise 8 riyale yükseldiği bildirildi. 

Suudi Arabistan destekli Mansur Hadi hükümetinin kontrolü altında bulunan yerlerde ulusal para biriminin Amerikan doları karşısında ürkütücü bir şekilde değer kaybettiğinin belirtildiği haberde bir doların 1600 riyali aştığı vurgulandı.

Haberde Dünya Bankası’nın daha önce Yemen para biriminin çöküşü nedeniyle halkın temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldiğine dair bir rapor yayımladığı hatırlatıldı.

Başkent Sanaa’daki Ulusal Kurtuluş Hükümetinin kontrolü altındaki bölgelerde ise 1 Amerikan dolarının fiyatının hala 600 riyal olduğu ve gıda fiyatlarında da değişiklik olmadığı bildirildi.

Haberde Aden’deki “Gençler Hareketi”nin ekonomik çöküşün sistemli bir politika olduğunu belirterek halkı Mansur Hadi hükümetini devirmek ve Suudi koalisyonunu ülkeden çıkarmak için isyan çağrısı yaptığı belirtildi.

Öte yandan Suudi Arabistan’da yaşayan Cumhurbaşkanı Mansur Hadi ise dün gece yaptığı açıklamada Suudi koalisyonunun kontrolü altındaki bölgelerde yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı Ensarullah hareketini suçladı ve Husilerin kendi hükümetine karşı bir ekonomik savaş başlattığını söyledi.

Suudi koalisyonunun Amerika’nın desteğiyle Yemen’e saldırı başlattığı Mart 2015’ten beri Sanaa hükümetinin kontrolü altında bulunan bölgelere abluka uygulanırken, Suudi koalisyonunun hakim olduğu bölgelerdeki limanlar ve havaalanları işlemeye devam ediyor.