İran Devrim Lideri'nden "Şehitler Kongresi"ne önemli mesajID:81888
Yayınlanma:
03 Ara 21

İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’in 21 Kasım’da İlam Eyaleti Şehitleri Kongresi üyleleriyle yaptığı görüşmedeki beyanatı yayınlandı.

İslam İnkılabı Lideri İmam Hamanei’nin geçtiğimiz günlerde İlam eyaletinin üç bin şehidini anmak üzere düzenlenen kongrenin yetkilileri ile görüşmesinde beyanatı bu sabah kongrenin düzenlendiği salonda yayımlandı.

İmam Hamanei konuşmasında, hş. 23 Behmen 1365 tarihinde Saddam ordusunun bombardımanı sırasında İlamlı birkaç sporcu ve seyircinin şehit düşmesi, sporcu şehitlerin mazlumiyetini hatırlattığını, Saddam bu cinayetleri insan hakları iddiasında bulunanların destekleri ile gerçekleştirdiğini, yazarlar ve sanatçılar bu gerçekleri uluslararası platformlarda beyan ederek insan hakları iddiasında bulunanları rezil rüsva etmeleri gerektiğini vurguladı.

İlam halkı evini yurdunu ağır bombardımanlara rağmen terk etmeyerek direndiğini kaydeden İmam Hamanei şöyle dedi:

Savaşın baskıları İlam halkının yeteneklerinin ortaya çıkmasına engel olamadı ve bu bombardımanların altında şehit Rızainejad gibi seçkin gençler yetişti. Düşman şehit Rızainejad’ın ülkenin ilerlemesine ve yücelmesine katkı sağladığını görünce onu eşi ve küçücük kızının gözü önünde şehit etti.

Şehit ve şehadet meselesi dünyada yaşanan savaşlarda ölenlerden farklı bir konu olduğunu vurgulayan İmam Hamanei şöyle devam etti:

Şehit ve Allah yolunda savaşan mücahit coğrafi sınırların yanı sıra, maneviyatın önemli sınırları olan akait, ahlak, din, kültür ve kimlik sınırlarını da savunur ve Allah teala ile ahdine bağlı kalarak bu uğurda canını feda eder.

İmam Hamanei şöyle ekledi:

Bizim şehitlerimizde ve mücahitlerimizde ihlas, tevekkül, tevazu, ilahi sınırlara uymak, savaş esirlerine şefkatle davranmak ve genelde İslami yaşam tarzı gibi önemli sıfatlar gayet seçkindir ve bu parlak ve ilham kaynağı olan tablo, sanat çalışmaları ile dünya halkına gösterilmelidir.