Ortadoğu Macron Suudi Arabistan’da: Prens Selman’a uygulanan ambargo sona erdiID:81917
Yayınlanma:
04 Ara 21

S.Arabistan'a ziyaret düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanul Macron, Kaşıkçı cinayetinden sonra Muhammed bin Selman ile görüşen ilk Batılı lider oldu.

Suudi Arabistan'ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü. İnsan hakları savunucuları, Macron'u, 'Selman’ın önünde eğilmekle' suçladı.

 Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından geçen üç yılda Batılı devletlerin liderleri Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bire bir görüşme yapmaktan kaçınmıştı.

Aradan geçen üç yılın ardından bu durum Fransa lideri Macron'un yaptığı görüşmeyle son buldu.

Uluslararası Af Örgütü'nün Fransız genel sekreteri Agnes Callamard görüşmeyi, "Fransa'nın Suudi Arabistan'daki stratejik çıkarları ne olursa olsun, hiçbir şey gazetecileri öldüren, aktivistleri tehdit eden, kadın hakları savunucularını hapse atan, Yemenli siviller katleden bir lideri aklayamaz. Macron, Muhammed bin Selman'ın önünde eğilerek kendisinin ve ülkesinin ağırlığını azaltıyor" ifadeleriyle değerlendirdi.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıkalmada ise Suudi Arabistan'ın bölgede büyük bir aktör olduğu ve Macron'un bölgeye istikrar getirmek adına yürüttüğü uzun dönemli stratejinin bir parçası olarak görüşmenin gerçekleştirileceği belirtildi.

Macron, Körfez ülkelerine ziyaret çerçevesinde önceki gün, BAE ve Katar’ı ziyaret etmişti.