Avrupa Almanya şokta: Polonya, 885 milyar euro "Nazi tazminatı" istiyorID:81918
Yayınlanma:
04 Ara 21

Polonya, II. Dünya Savaşı'nda Nazilerin işlediği suçlar ve verdiği zararlar karşılığında 885 milyar euro tazminat alınabilmesini sağlamak için özel bir araştırma enstitüsü kuracak.

Polonya, Almanya’dan ‘Nazi tazminatı’ talep ediyor.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Alman Basın Ajansı'na (Deutsche Presse-Agentur) verdiği röportajda, 17 Kasım'da araştırma enstitüsünün kurulmasına ilişkin kararı imzaladığını belirtti.

Morawiecki, enstitüye Nazilere karşı direnişte yer alan diplomat Jan Karski'nin adının verileceğini söyledi.

"Polonya çok kötü bir muamele gördü ve hiçbir tazminat almadı" diyen Başbakan, enstitüde Nazilerin ülkede işlediği suçlarla ve yarattıkları tahribatla ilgili halihazırda yapılan çalışmaların sistemli şekilde bir araya getirileceğini ve Almanya'ya karşı tazminat davasında kullanılacağını belirtti.

Almanya 1 milyar 300 bin euro tazminat ödendiğini savunuyor

II. Dünya Savaşı sonrasında Polonya'da iktidardaki Komünist Partisi, eski Doğu Almanya yönetimiyle 1953'te tazminat hakkından feragat ettiği bir anlaşma imzalamıştı.  

2019'da Polonya'nın yayımladığı raporda, 1939-1945 arasında Nazilerin öldürdüğü 3 milyonu Yahudi toplam 5 milyon 800 bin Polonyalı ve ülkenin altyapısına verilen zarar karşılığında yaklaşık 885 milyar euro (yaklaşık 13,5 trilyon TL) değerinde tazminat istendiği belirtilmişti.