Dünya Rusya: İsrail, nükleer silahlardan arındırılmış bölgenin kurulması konferansına katılmalıID:81924
Yayınlanma:
04 Ara 21

Rusya’nın Viyana’daki uluslararası kuruluşlar nezdindeki daimi temsilcisi Ulyanov, İsrail’in Batı Asya nükleer silahlar ve diğer kitle imha silahlarından arındırılmış bölgenin kurulması konulu konferansa katılması gerektiğini söyledi.

BM Genel Merkezindeki konferansın cuma günü sona eren ikinci oturumuna, ilk oturumda olduğu gibi ABD ve işgal rejimi İsrail katılmayı reddetti.
Konuyla ilgili gazetecilere konuşan Ulyanov, “Oturum beklenenden daha başarılı oldu, çünkü katılımcılar prosedürle ilgili konulardaki farklılıkların üstesinden gelmeyi başardı ve prosedür kurallarını onayladı” dedi.
Rusya’nın Viyana’daki uluslararası kuruluşlar nezdindeki daimi temsilcisi Mihail Ulyanov, İsrail’in Batı Asya'da nükleer silahlar ve diğer kitle imha silahlarından arındırılmış bölgenin kurulması konulu konferansa katılması gerektiğini, aksi taktirde sürecin dışında kalacağını belirtti.
İşgal rejimi İsrail’in  sürece katılımının önemli olduğuna vurgu yapan Rus diplomat, “Bu konu, İsrail'in şimdiye kadar bu konferansa katılmayı reddettiği gerçeği göz önüne alındığında özellikle önemlidir. Şimdi, sürecin dışında kalmak istemiyorsa, bir şekilde dahil olması gerekiyor, çünkü çıkarları yalnızca esasa ilişkin meselelerde değil, usul meselelerinde bile uzlaşma kuralıyla tamamen korunuyor” ifadelerini kullandı./